Kağıt toplayıp 4 çocuğuna bakan anne: Haberlere konu olunca hayatım karardı

07 Aralık 2012 - 11:56

BURSA - Bursa’da 10 yıldır kağıt ve plastik toplayarak 4 çocuğuna bakan kadın, haberlere konu olunca hayatının adeta zindana döndüğünü söyledi.

Kadriye Varol (36) kendisi ve çocuklarına şiddet uygulayan, resmi nikah da yapmayan eşinden yaklaşık 10 yıl önce ayrılıp 3 çocuğuyla yaşam mücadelesi vermeye başladı. Kağıt ve pet şişe toplayarak çocuklarına bakan genç kadın, kazandığı parayla bir kamyonet alarak geçimini bununla sağlamaya başladı.

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde 'örnek ve cefakar bayan' olarak basına konu olan Varol'un işleri bir anda tersine döndü. Varol’un iddiasına göre; haberi gören kağıt toplayıcı büyük şirketler, malzeme aldığı işlerlerine giderek kağıtların kendisine verilmesini engellemiş.

Kimseye muhtaç olmadan çocuklarını büyütmeye çalıştığını dile getiren Varol, şunları anlattı: “Haberden sonra kağıt toplayıcılar ‘bizim işimizi bir kadın nasıl yapar’ diyerek kağıt aldığım mağazalardan, marketlerden kağıtları elimden aldılar. İşlerim bozulunca araçlarımı satmak zorunda kaldım. Daha sonra yeniden işleri toparlayabilmek için galericiden taksitle bir araç aldım. Ama taksitini ödeyemediğim için galerici aracı geri alacak.”

Başvurduğu kurumlardan iş konusunda sonuç alamadığını dile getiren Varol, şunları söyledi: “Kurumlardan iş konusunda bir sonuç alamadığım gibi kaymakamlıktan bana verilen yardım da kesildi. Eve gelip koltukları görünce yardımı kestiler. Ben çocuklara koltukları mı yedireceğim? Evlat yetiştiriyorum, başkaları gibi sokağa bırakıp gitmiyorum."

"DİLENCİ GİBİ PARA İSTEMİYORUM"

Kimseden para istemediğinin altını çizen Kadriye Varol, sözlerini şöyle tamamladı: "Kimseden dilenci gibi para, pul istemiyorum. Sadece iş versinler, çalışarak evlatlarıma bakarım. Kağıt topladığım firmalar belediyeye verdiklerini söylüyor. Biliyorum ki belediye değil, başkasına veriyorlar. Fakire değil, zengine veriyorlar. Birkaç firma bana geri dönüşümümüzü al desin gidip çalışırım. Evlatlarıma bakmak zorundayım. Büyütmek, okutmak zorundayım.”

(CİHAN)


Güncel