Kamu kurumunun bahçesindeki özel kreşin tahliyesi velileri üzdü

22 Mayıs 2013 - 17:46

ANTALYA - Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün bahçesinde 10 yıldır faaliyet gösteren Yeşil Balon Kreş ve Gündüz Bakımevi, kira sözleşmesi Eylül 2012’de bitmesine rağmen kullandığı binayı boşaltmayınca kapısına dün mühür vuruldu. Yaklaşık 10 aydır işgalci durumdaki çocuk yuvasının kapatılmasına işletme sahibi ve veliler tepki gösterdi.

Pedagog Nalan Yaycıoğlu, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü’nün bahçesindeki bir binayı 5 yıllığına kiralayarak kreş ve gündüz bakım evi olarak işletmeye başladı. Kira sözleşmesi 15 Eylül 2008’de biten Yaycıoğlu’dan binayı tahliye etmesi istendi. Yaycıoğlu, binadan çıkmayıp, ‘tahliye için taciz iddiasıyla’ Antalya 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. 29 Nisan 2009’da sonuçlanan davada mahkeme Orman Bölge Müdürlüğü’nün lehine karar vererek davayı reddetti. Orman Genel Müdürlüğü, davadan sonra 15 Eylül 2009 tarihinden geçerli olmak üzere Yaycıoğlu ile 3 yıllık daha kiraz sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmenin de süresi 15 Eylül 2012’de sona erdi. Orman Bölge Müdürlüğü, 13 Temmuz 2012’de tarihinde Yaycıoğlu’na bir yazı yazarak, kira sözleşmesinin 2 ay sonra biteceğini hatırlattı. Müdürlük, 23 Temmuz 2012 tarihinde, kendisinden görüş istenmesi üzerine, mevcut misafirhanenin depreme dayanıksız olması sebebiyle kreş ve gündüz bakımevinin geçici misafirhane olarak kullanılacağını, bu nedenle de kira sözleşmesinin uzatılmayacağını ve yeniden ihale yapılmayacağını duyurdu. Sözleşmesi sona erdiği tarihte binayı tahliye etmesi istenen Nalan Yaycıoğlu ise 2012-2013 eğitim öğretim dönemi için öğrenci kaydı aldı. Kira sözleşmesinin sona erdiği 15 Eylül 2012’de binayı boşaltmayan Yaycıoğlu, işgalci durumuna düştü. Yaycıoğlu’nun tahliye işlemini gerçekleştirmediğini tutanakla kayıt altına alan Orman Bölge Müdürlüğü,13 Mayıs 2013’de bir yazı daha yazarak tahliye işleminin 8 gün sonra kolluk kuvvetleri eşliğinde resen gerçekleştirileceğini ihtar etti. Antalya Valiliği’nden kolluk kuvveti ve sağlık ekibi talep edildi. Dün de Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli orman muhafaza memurları, kolluk kuvvetleri eşliğinde dün Yeşil Balon Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin tahliyesini gerçekleştirdi.

‘HUKUKİ GİRİŞİM BAŞLATTIM’

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri konu hakkında açıklama yapmazken Yeşil Balon Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin sahibi Nalan Yaycıoğlu, 22 yıldır bu işi yaptığını, 13 senedir de Antalya’da okul öncesi eğitim sektöründe hizmet veren bir pedagog olduğunu anlattı. 2009’da yapılan üç yıllık sözleşmelerinin 15 Eylül 2012’de bittiğini kabul eden Yaycıoğlu, kendilerinden tahliye istendiğini söyledi. Gerekçe olarak da kullandıkları binanın misafirhane ve yemekhane olarak kullanılacağının anlatıldığını ifade eden Yaycıoğlu, “Bunların hepsi bana iletilen sözel taahhütler.” dedi. Şubat ayında kendisinden tahliye etmesini istendiğini, bu durumu velileri ile paylaştığını anlatan Yaycıoğlu, kullandığı yerin Antalya’da çocukların nefes alabileceği tek mekan olduğunu savunarak, “Veliler de kapanmasını istemediği için beraber bir mücadele başlattık. Sosyal medyayla, imza kampanyasıyla. Valilikle görüşmeler yaptık, diğer bir sürü makamlarla. Velilerim BİMER’e yazı yazdılar. İlgili bakanlıklara yazı yazıldı. Sonuç olarak dün böylesi bir tahliye söz konusu oldu. Çok üzgünüz.” diye konuştu.

Yaycıoğlu, dün yaşananları şu sözlerle anlattı: “Önce silahlı muhafızlar kapıda velileri durdurmaya çalıştı. Beni gören velim, ‘Biz hocamızın yanında olmak istiyoruz’ dedi ve yuvaya geldiler. Onlar gelince ben ‘Eğitimime devam ediyorum’ dedim. Daha doğrusu böyle bir çirkin olayı asla beklemedim. Bu çirkin olayı bekleseydim velilerimi uyarır asla da içeri almazdım. Muhafızlarla girdiler. Yasal belge gösterilmedi. Velilerim bunu talep ettiler. Benim resmi avukatlarım olmadığı için itiraz edildi. Ben kendim asil kişi olarak istedim ama bağıra bağıra ‘hayır göstermiyorum’ denildi. Demirkapı kırıldı ve içeri girildi. Hatta öğle yemeği pişmişti. Yemeği bile çocuklarıma dışarıya vermediler. Hepimiz üzgün ve mağduruz.”

Tahliyenin yasal ve etik olmadığını savunan Yaycıoğlu, hukuki girişim başlattığını söyledi.

VELİLER TEPKİLİ

Yeşil Balon Kreş ve Gündüz Bakımevi’nin kapatılmasına veliler de tepki gösterdi. 2,5 yaşındaki oğlunu 1,5 yıldır Yeşil Balon’a gönderdiğini belirten Ferihe Yağcı, tercih sebebinin ise ağaçların arasında yer alan kreşin doğal ortamı olduğunu söyledi. Yağcı, çocuğuna başka okula gitmesi gerektiğini bu sabah anlattığını dile getirerek, “Bugün farklı bir ortamda. Ne hissediyor bilmiyorum ama ben son derece üzgünüm. Böyle bir yerin kaybedilmemesi gerekiyordu.” dedi. 5,5 yaşındaki kızını iki yıldır Yeşil Balon’a gönderdiğini ifade eden Zuhal Çetinduru ise şöyle konuştu: “Antalya’da gezmediğim yer kalmadı. Doğal yapısı ve eğitim kalitesi açısından kesinlikle kapatılmaması gerekiyordu. Şiddetle kınıyorum. Çocuğum ve benim psikolojim o kadar bozuk ki. Dün yapılanlardan çok etkilendik. Kesinlikle insanlığa yakışmayan bir olay, kınıyorum kendilerini.”

(CİHAN)


Güncel