Kan akan dereye tepki

06 Temmuz 2012 - 12:43

BURSA - Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki Deliçay'dan kan akması tepkilere sebep oluyor.

Derede incelemelerde bulunan HAS Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih, Bursa Ovası'nın doğusunu sulayan çayın yakınındaki tesisler yüzünden adeta kana bulandığını söyledi.

Vatandaşın daveti üzerine bölgeye giderek incelemelerde bulunan Mollasalih, çayın suladığı arazilerdeki ağaçlar ile geçtiği mahallelerdeki çocukların risk altında olduğunu öne sürdü. HAS Parti Bursa İl Başkanı Ali Mollasalih, yakındaki Et-Balık Kurumu'nun gider borularının çaya uzandığını ve mezbahada kesilen hayvanların artıklarının akarsuya döküldüğünü iddia etti. Mollasalih şöyle devam etti: "Kan ve et artıkları çaya ulaşıyor. Deliçay ise tüm bu atıkları suladığı ovadaki tarım arazilerine, mahallelere taşıyor. Bu akarsudan bahçeler sulanıyor ve çayda çocuklar oynuyor. Halk sağlığının tehdit altında olduğunu görüyoruz. Son yıllarda akarsuların azaldığını biliyoruz ve bu tür çayların Bursa Ovası için değerini bilmeliyiz."

Çevre sakinlerinden bilgi alan Mollasalih, vatandaşın yetkililere yaptığı başvurulardan sonuç alamadığını bildirdi. Mollasalih, bir tesisin atık planının bulunmasının önemli olduğunu söyleyerek, derhal önlem alınması çağrısında bulundu.

(CİHAN)


Güncel