Kanamalı hasta MKÜ Araştırma Hastanesi'nde şifa buldu

30 Aralık 2010 - 13:14

Sezaryenle doğum yapan genç anne doğum sonrasında kanaması durmayınca Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Kanamalı hastayı, sevk sırasında doktorun elleriyle kompres yapması kurtardı.

Alınan bilgiye göre, sabaha karşı doğum sancısı tutan 39 yaşındaki Zehra Karatay Kırıkhan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Acilen sezaryene alınan Zehra Karatay ölü doğum gerçekleştirirken rahmin arka duvarında hilal şeklinde delik olduğunu fark eden doktorlar hastanın rahmini aldı.

Ameliyat sırasında kanaması durmayan hasta ani bir kararla MKÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktor, sevk sırasında kanaması durmayan hastaya elleriyle kompres yaptı.

MKÜ Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde operasyona alınan Zehra Karatay'a hemen müdahale edildi.

Ameliyat hakkında bilgi veren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder, "Operasyon sırasında hastanın rahminin alınmış olduğu ve batın içinde (karın iç boşlukta) çok kanamanın olduğu (yaklaşık 1400 cc kan) tespit edilmiştir. İki taraflı mide altındaki atardamarda tıkanıp cerrahî operasyonla onarılarak kanama durdurulmuştur. Hastaya kan ürünleri verilmek suretiyle hastanın ateş, nabız ve tansiyonu kontrol altına alınmıştır. Hasta şu anda ayakta gezecek kadar iyi durumdadır. Üniversite hastanemiz bu gibi zorlu ameliyatları her türlü alanda başarıyla gerçekleştirebilecek güçlü bir kadroya sahiptir." dedi.


(CİHAN)


Türkiye