Kar, uçuşları etkiledi

07 Ocak 2013 - 12:16

İSTANBUL - İstanbul'u etkisi altına alan yoğun kar yağışı, Atatürk Havalimanı'ndaki trafiği de olumsuz etkiliyor. Aprondaki uçaklar, lapa lapa kar yağışı altında ilerliyor. THY, yurt içi ve yurt dışı 40 seferinin iptal edildiğini açıkladı.

İstanbul'u etkisi altına alan yoğun kar yağışı Atatürk Havalimanı'ndaki trafiği de olumsuz etkiliyor. Kar yağışından en çok apronda çalışan personel etkileniyor. Valizleri uçağa yüklemeye çalışan görevliler, yolcuların mağdur olmaması için caba sarf ediyor. THY, yurt içi ve yurt dışında 40 seferin iptal edildiğini açıkladı. Uçağa binmek için bekleyen yabancı yolcular ise Atatürk Havalimanı'ndaki kar manzaralarını görüntüledi.

Öte yandan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) İstanbul Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, karla mücadelede her nöbette 63 kişi olmak üzere 4 vardiya çalıştıklarını söyledi. Pistlere buzlanmaya karşı de-icing sıkıldığını ifade eden Özuğur, "Araç sayılarımızı artırarak 59'a yükselttik. Karla mücadelede her nöbette 63 kişi olmak üzere 4 vardiya çalışıyoruz. Pistlere buzlanmaya karşı de-icing sıkıldı. Pistlerde frenleme değerlerini ölçtürdük ve frenleme değerleri normal düzeyde. Bu arada pist konfigrasyonu, değişimleri yaparak trafiği aksatmadan karla mücadele ediyoruz. Uçaklara da buzlanmaya karşı pist başlarında anti-icing işlemi yapılıyor. Pist başına çıkmadan önce uçaklar kuyruğa girerek, alkol ve glikoz karışımı sıvıyla yıkandı.” dedi.


(CİHAN)


Güncel