Karaman’da yılkı atları ve yaban hayvanlarına yiyecek bırakıldı

26 Şubat 2012 - 17:42

KARAMAN - Yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları için Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Berendi köyü Göğeri yaylasına yiyecek bırakıldı.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğü tarafından organize edilen programa Vali Vekili Ferhat Burakgazi, Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, Özel Kalem Müdürü Murat Zafer, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Müdürü Mehmet Ali Gülkaya, Berendi Köyü Muhtarı Ali Büyüksoylu, Ayrancı Avcılar Atıcılar Derneği Başkanı İlker Çınar, İl Özel İdaresi çalışanları ve Berendi köylüleri katıldı. Vali Vekili Ferhat Burakgazi, bu kışın ağır ve çetin geçtiğini söyledi. Yılkı atları ve yaban hayvanlarının beslenme ve yiyecek sıkıntısı çektiğini belirten Burakgazi, av ve yaban hayvanlarının beslenmelerine yardımcı olmak için takriben 5 ton civarında ot, yem ve sakatat takviyesi yapmak için yaylaya geldiklerini söyledi.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, Berendi yaylasında 300 kadar yılkı atının yaşamakta olduğunu ve bu değerin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. Duran “Sadece yılkı atlarını değil vahşi alanda bulunan yırtıcı hayvanların da beslenmesine yönelik çok önemli ve güzel bir faaliyeti yerine getireceğiz. Ağır ve çetin kış şartları devam ettiği sürece bizim çalışmalarımız da aralıksız sürecek.” dedi.

(CİHAN)


Güncel