Karaman'ın sevilen simalarından Muammer Baran heykeli başında anıldı

29 Nisan 2010 - 17:09

Karaman'ın renkli kişiliklerinden Muammer Baran ölümünün 6. yılında törenle anıldı.

Siyahser Mahallesi'ndeki Muammer Baran Parkı'nda bulunan heykelin başında toplanan onlarca kişi dualar okudu, Baran'ı hayırla yadetti.

Özel bir bulgur fabrikası tarafından anma törenine katılan vatandaşlara bulgur pilavı ikram edildi.

MUAMMER BARAN

Muammer Baran Karaman'da 1926 yılında Mansurdede Mahallesi'nde doğmuştur. Kendisini yetiştirmiş zeki ve çok kültürlü bir insandı. O yıllarda katılmış olduğu İnönü Planör Kursu'nda yaşadığı büyük heyecandan sonra psikolojik bir rahatsızlığa yakalanmış ve bu rahatsızlığı yedek subaylığı döneminde iyice belirginleşmiştir.

Yıllarca Karaman'da kendine ait içinde eşya olmayan bir evde tek başına yaşamış,giydiği kırmızı renkli,kat kat elbiseler,yaz kış ayağından çıkarmadığı kırmızı çizmeleri,elinden hiç düşürmediği şişte dizili meyvelerle bir simge haline gelmiştir. Çok güzel mızıka çaldığı, bir kaç tane yabancı dil bildiği,bir çok öğrencinin ödevlerine yardım ettiği söylenirdi.

Muammer Baran, 29 Nisan 2004 Perşembe günü vefat ettiğinde haber bir anda kulaktan kulağa yayılmış ve ertesi gün kılınan cenaze namazında Karaman'ın tarihinde hiç görülmemiş şekilde binlerce Karamanlı bir araya gelmiştir. Bunun üzerine 3 sene önce dönemin Belediye Başkanı Ali Kantürk Karaman'ın çok sevdiği bu insanın adına bir park yaptırarak buraya onun heykelini dikmişti. Muammer Baran 20.02.1965 - 31.07.1965 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı yapan İrfan Baran'nın da akrabasıydı.


(CİHAN)


Türkiye