"Karbonmoniksit zehirlenmeleri genellikle yanlış soba yakmadan kaynaklanıyor"

19 Aralık 2009 - 12:05

Türkiye'de karbonmonoksit zehirlenmeleri nedeniyle yıl onlarca insan can veriyor. Her kış sobaların kurulmasıyla yeniden gündeme gelen karbonmonoksit zehirlenmeleri, küçük tedbirlerle atlatılabiliyor. Bilinçsiz soba yakımı sonrasında insanlar canlarından oluyor. Her yıl kış mevsiminde onlarca insan, hayatını zehirlenme sonucu kaybediyor. Bu konuda resmi makamlar, soba kullanan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Çalışkan Kömür Pazarlama Müdürü Ömer Erişken, karbonmoniksit zehirlenmelerinin genellikle yanlış soba yakmalarından kaynaklandığına dikkat çekti. Soba yakılırken, yanan kömürün üzerine yeniden kömür atılmaması gerektiğini vurgu yana Erişken, sobanın mutlaka üstten tutuşturulması gerektiğini ifade etti.

Erişken, şunları kaydetti: "Yanmakta olan kömürün üzerine ilave kömür dökülmemeli. Üst bölümde tam yanma gerçekleşip kömür kor haline gelmeden alt ve üst hava alma kapakları kapatılmamalı. İdeal yanma sağlamak ve bacanın kurum tutmasını önlemek için sobayı, baca deliğine en yakın yere en az boru ve dirsek kullanarak kurmak gerekiyor. Isıdan daha iyi yararlanmak için duvar ile soba arasında yaklaşık 50 santimetre mesafe bulunmalı. Sobanın arkasına koyacağınız, parlak ve ısıya dayanıklı yansıtıcı bir levha odanızın daha iyi ısınmasını sağlar. Üst bölümde tam yanma gerçekleşmeden alt ve üst hava alma kapakları kapatılırsa, kömürün tutuşma süresi uzayacağından, yanmadan çıkan gaz miktarı artacaktır. Önerilere uyulmadığı takdirde, hava kirliliği hepimizi rahatsız edeceği ve karbon monoksit zehirlenmesi gibi çok daha üzücü olaylarla sebebiyet verilebileceği unutulmamalıdır. Uygunsuz bir yakma sizi daha az ısıtıp, daha çok ısınma masrafı yapmak zorunda bırakır."

Kalorifer kazanı yakılırken de bazı önemli konulara dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Erişken, kalorifer kazanın kömür yastıklama yöntemi ile yakılması gerektiğini ifade etti. Kömür tutuşturma işlemi tamamlandıktan sonra, günlük yakış sırasında ateş ve küllük kapağının açılmaması gerektiğini belirten Erişken, "Kapaklar üzerindeki hava klapeleri vasıtasıyla hava girişini ayarlayarak istenilen yanmayı sağlayabilirsiniz. Baca damperlerini yakışa göre ayarlamak gerekiyor. Geceleri kazan uyutma sistemini uygulanmalı. Bu sayede ilk tutuşturma masrafınız olmayacaktır. Kazanın eksik suyunu sezon başında tamamlamak gerekiyor. Kazan su sıcaklığı 30 dereceden yüksek olduğu zaman kazana su ilavesi kesinlikle yapılmamalıdır. Isınma sezonu başlamadan önce kalorifer sisteminin bakımı mutlaka yapılmalıdır. Yılda en az bir kez baca temizliği yapılmalıdır." ifadesini kullandı.

Çalışkan kömür olarak bilinçli kömür yakılması konusunda gerekli uyarıları tüketicilere bizzat yaptıklarını aktaran Erişken, firma olarak temiz bir çevre, can ve mal kaybına neden olmayan bir tüketim kültürü hedeflediklerini kaydetti.


(CİHAN)


Türkiye