Karbonmonoksit gazından zehirlenen genç kız öldü

30 Ocak 2012 - 17:30

BURSA - Bursa'da, şofbenden sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 17 yaşındaki genç kız hayatını kaybetti. Aynı odada uyuyan 16 yaşındaki yeğeni ise hastaneye kaldırıldı.

Merkez Yıldırım ilçesi Ertuğrulgazi Mahallesi Huzurevi Caddesi'nde gerçekleşen olayda, aynı odada uyuyan U.A. (17) ile yeğeni O.R. (16), akrabaları tarafından hareketsiz bulundu. İki gencin yakınlarının haber vermesiyle olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, U.A.'nın hayatını kaybettiğini tespit etti. O.R. ise Şevket Yılmaz Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. O.R.'nin sağlık durumunun ciddi olduğu öğrenildi.BURSAGAZ'DAN UYARI

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bursagaz ise zehirlenmenin ölümle sonuçlanmasının üzüntüsünün yaşandığını belirtti. Bursagaz ekiplerinin, ihbardan 9 dakika sonra olay yerine ulaştığının belirtildiği açıklamada, şu bilgiler verildi:

"18.11.1994 tarihli onaylı doğalgaz projesine göre, 15.02.1995 tarihinde ilk gaz açması yapılan mezkur dairenin, olay sonrası yapılan incelemesinde, onaylı doğalgaz projesinde şofben cihazı olmadığı halde, izinsiz müdahale ile bacalı tip şofbenin baca bağlantısının dış duvardan dışarıya çıkacak şekilde hermetik cihaz gibi bağlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, bacalı sobanın bulunduğu ortamdaki havalandırma menfezi poşet ile kapatılmıştır. Zehirlenme vakasının, bacalı şofbenden ortama yayılan karbonmonoksit gazından kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatına göre; 'Müşteri, iç tesisatı veya mevcut iç tesisatta yapılacak tadilatı, bedeli karşılığında sertifika sahibine projelendirir, inşa ettirir. Müşteri tarafından yaptırılan iç tesisatın proje onayı, yapım uygunluk kontrolü ve işletmeye alınması, dağıtım şirketinin yükümlülüğündedir.' denilmektedir. Ancak mezkur adreste yapılan tesisat tadilatının projesiz ve Bursagaz’ın onayı olmaksızın yaptırıldığı Bursagaz yetkilileri tarafından açıklanmıştır."

İç tesisatın, Bursagaz'dan yetki almış sertifika sahibi firmalar aracılığıyla projelendirilip yapılmasının zorunluluğunu sürekli vurguladıklarının ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi: "Bütün Bursalıları bir kez daha, Bursagaz'ın bilgisi dışında doğalgaz tesisatlarına kesinlikle müdahale edilmemesi, tadilat yapılmaması, ihtiyaç olması durumunda ise Bursagaz'ın bilgisi ve onayı ile iç tesisatın veya mevcut iç tesisatta tadilatın yapılması yönünde önemle uyarıyoruz. Ayrıca, yaşanan bu elim olay vesilesiyle doğalgaz kullanıcıları can ve mal güvenliklerinin temini için, doğalgaz cihazlarının, bacalarının ve tesisatlarının yıllık temizlik ve bakımlarını yaptırmamışlarsa yaptırmaları, tesisatlarının güvenli doğalgaz kullanımı için uygun olup olmadığını Bursagaz'a kontrol ettirmeleri hayati önem taşımaktadır."(CİHAN)


Güncel