Kardeş okul olmanın 20. yılını kutluyorlar

26 Mart 2009 - 15:13

Türkiye'nin en köklü okullarından olan ve bir çok ünlünün mezun olduğu İstanbul Erkek Lisesi ve Köln'de bulunan Lise Meitner Gesamtschule Okulu, kardeş okul olmanın 20. yılını kutluyor. Bu amaçla ilk olarak Köln'de kutlamalar yapmak amacıyla, İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Adnan Ersan, Müdür Yardımcıları Atakan Alan, Halime Edinç, Almanca öğretmeni ve Değişim Komisyonu üyesi Pıtırcık Karayalçın Köln'e geldi. 25 Mart'ta Köln'e gelen İstanbul Erkek Lisesi yöneticilerini ilk olarak 26 Mart'ta, Köln'ün tarihi belediye sarayının en güzel salonlarından Senatsaal'da Köln Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Fritz Schramma'yı temsilen Okul Komisyonu Başkanı Gisela Manderla tarafından kabul edildi. Burada düzenlenen törene İstanbul Erkek Lisesi Heyeti'nin yanı sıra kardeş okulu Lise Meitner Gesamtschule Müdürü Peter Fellmann, okulun öğrencileri Sıla Çetiner, Zara Ditrich, Felix Flury, öğretmenler, Köln İstanbul Şehir Kardeşliğini Geliştirme Derneği yöneticilerinden Monika Bonggartz ve belediyeden yetkililer katıldı.

20. yıl kutlamaları hakkında CİHAN'a açıklamalar yapan İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Adnan Ersan, "Kardeş okul olma ve değişim programının 20. yılı nedeniyle kutlamalar yapacağız. İlk kapsamlı kutlamayı yarın, kardeş okulumuzda yapacağız. Bir sonraki gün geri döneceğiz. Kutlamanın ikinci ayağının İstanbul'da yapacağız. Ne zaman yapacağımıza buradaki kardeş okulumuzla birlikte karar vereceğiz" dedi. Türk-Alman Dostluğu açısından okul kardeşliklerinin ve bu köklü iki okulun kardeşliğinin ne anlama geldiğini sorduğumuz Ersan, "20 yıl boyunca her yıl, Türkiye'den öğrencilerimiz geliyor, buradan öğrencileri İstanbul'da iki hafta konuk ediyoruz. Bu süre içinde Türk misafirperverliğini, Türk insanını, Türk aile yapısını, Türk kültür ve eğitimini tanıtıyoruz ki, bunlarda çok faydalı olduğumuza inanıyorum ben. Çünkü dönerken; biz Türkiye'yi, Türk insanının hiç böyle bilmiyorduk diyorlar" dedi. İstanbul Erkek Lisesi'nin ne kadar köklü bir okul olduğuna vurgu yapan Ersan, "Okulumuzdan mezun olanlar arasından iki başbakan çıktı. Mesut Yılmaz ve Necmettin Erbakan. Ayrıca Sayın Ahmet Davutoğlu, sanatçılar Sadri Alışık, Münir Özkul, Erol Evgin, işadamları Abdullah Kiğılı, Ahmet ve Asım Kocabıyık, Sabri ve Murat Ülker bizim okuldan mezun insanlardır. Okulumuzda fen dersleri Almanca olarak veriliyor. 34 Alman öğretmenimiz var" dedi. Bu yılın İstanbul Erkek Lisesi'nin 125. kuruluş yıldönümü olduğunu bildiren Ersan, bu amaçla Türkçe ve Almanca olarak iki dilli hazırladıkları kitabı kendilerini kabul eden Gisela Manderla'ya hediye etti.

Lise Meitner Gesamtschule müdürü Peter Fellmann ise CİHAN'a yaptığı açıklamada, kardeş okul ve öğrenci değişimi çalışmalarını çok önemli bulduğunu söyledi. Fellmann, "Bu kadar uzun süredir kardeş okul olan çok nadir kurum var. Almanya'da ve özellikle de Köln'de çok Türk yaşadığı için bu okul kardeşliği çok daha önem kazanıyor. Bizim öğrencilerimizin yüzde 70'ı göçmen kökenli. Toplam öğrencilerin yüzde 40-50'si Türk kökenli. Çağımızda birbirimizi daha iyi anlama ve karşılıklı anlayış için kültürel tanışma hayati önem taşıyor" dedi.

Burada bir konuşma yapan Gisela Manderla ise, okul kardeşliklerinin toplumların karşılıklı anlayışlarına büyük katkı yaptığına vurgu yaptı. Manderla, "Ekonomik krizde bir kez daha gördük ki, toplumsal refah ancak herkesi kapsıyorsa gerçek refah olabilir. Diğer yandan eğitim sadece alınan eğitim değildir. Diğer ülkeleri ve kültürleri tanımada eğitimin önemli bir diğer boyutudur. Bu nedenle okul kardeşliklerini çok önemsiyorum. Karşılıklı tanışma ve yakınlaşma için önemli faaliyetler yapacağınızdan eminim" dedi.


Dünya