Kasımpaşa-Beşiktaş maçının tekrarlanmasına neden rapor ortaya çıktı

13 Ocak 2014 - 14:27

İSTANBUL - Spor Toto Süper Lig'in 15. haftasında oynanan ve ardından maçta yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından tekrarlanma kararı verilen Kasımpaşa-Beşiktaş maçının karara neden olan raporu ortayı çıktı.

Türk futbolunun gündemine adeta bomba gibi düşen Futbol Federasyonu'nun şok kararının ardından gözler bu kararda etkin rol oynayan uzman bilirkişi raporuna çevrelirken, Sporx.com İTÜ Dekanlığından alınan bu raporu yayımladı. Bu konuda balyoz davasında da bilirkişilik yapan Prof. Dr. A Coşkun Sönmez'in 6'şar sayfadan oluşan bilirkişi raporu Beşiktaş Kulübü'nün itirazında en etkin rol oynayan arguman oldu.

Kamuoyunun merak ettiği ve Beşiktaş Kulübü'nün TFF'ye gönderdiği adeta bir çanta dolusu evrak ve dvd'lerde nelerin olduğu ise şöyle ifade edildi:

1- Beşiktaş Kulübü TFF'ye Ligtv'den aldığı Kasımpaşa-Beşiktaş maçının orjinal "ham görüntülerini" alarak olay anıyla ilgili pozisyonu kare kare okutarak hazırladığı DVD'yi gönderdi. Ve kare kare okutarak hazırlatılan bu DVD'de ikinci topun diğer topa dokunmasından 58 salise sonra hakemin düdük çaldığını tespit etti.

2- Ham görüntüler üzerinden kare kare okutulan bu DVD'nin üzerine Selçuk Dereli, Ahmet Çakar, Erman Toroğlu, Muhittin Boşat gibi uzman hakemlerin konuyla ilgili görüşlerini ilave edildi.

3- Beşiktaş Kulübü İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim fakültesi dekanlığına bir yazı yazarak bu konuda uzman (bilirkişi) raporu istedi. İTÜ dekanı Prof. Dr. Eşraf Adalı bu konuda görevlendirme yapmasının ardından Beşiktaş Kulübü fakülteden aldığı 6'şar sayfalık 2 farklı teknik analiz raporunu TFF'ye gönderdiği savunmaya koydu.

4 - Rapor sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı; Sonuç olarak; ikinci topun sahaya 29.04'de girdiği bu sırada hakemin arkası dönük pozisyonda olduğu 29.09'da Beşiktaşlı futbolcunun hakemi uyarmaya çalıştığı ve o anda da Donk'un ikinci topu eline aldığı, 29.12'de hakemin açık şekilde Donk'un elinde ikinci topu gördüğü, 29.16'da hakemin Rehan Hen Donk'un elinden ikinci top çıktığıktan sonra düdüğü çaldığı görüntüden tesbit edildiği, ikinci topun sahaya girmesinden itibaren bu topun yan hakemin görüş alanı içine girdikten en az 4 saniye sonra düdük çaldığı anlaşılmaktadır.

(CİHAN)


Spor