Katar devreye girdi, Yemen yüzlerce Husi isyancıyı serbest bıraktı

30 Aralık 2010 - 20:00

Yemen hükümeti, ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren yüzlerce Husi isyancıyı serbest bıraktı. Katar'ın arabuluculuğuyla gerçekleştirilen görüşmeler sonrası 426 Husi serbest bırakıldı. Görgü tanıkları serbest kalan yaklaşık 150 Husi'nin isyanın merkezi olan Saade bölgesine döndüklerini belirtti. İsyancılar serbest bırakmaların önümüzdeki günlerde de süreceğini duyurdu.

2004 yılından beri hükümet güçlerine karşı mücadele eden Husiler geçtiğimiz şubat ayında ateşkes imzalamıştı. Bu hafta başında Yemen'e giden Katarlı bir heyet, barışın tesis edilmesi için girişimlerde bulunmuş, ilk adım olarak da tutukluların serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varılmıştı. Anlaşma çerçevesinde Husilerin de hükümet güçlerinden ele geçirdikleri silahları iade etmesi gerekiyor.

Şii Zeydilik mezhebine bağlı Husiler, kendilerine karşı ekonomik ve dini ayrımcılık yapıldığını öne sürerek ülkenin kuzey batısındaki bölgelerde isyan hareketleri başlatmıştı. Suudi Arabistan sınırındaki bölgelerde konuşlanan Husi gerillalar, Suudi güvenlik güçleriyle de savaşmış, daha sonra Suudi savaş uçakları Husilerin mevzilerini bombalamıştı.

Son yıllarda gerçekleştirdiği diplomatik ataklarla dünyanın dikkatlerini üzerine çeken Katar, daha önce de Lübnan'daki hükümet krizinin sona erdirilmesinde ve Darfur'daki çatışmaların bitmesinde önemli rol oynamıştı. Katar, 1 milyar dolar para vererek Filistinli gruplar arasında da barış tesis etmek istemiş ancak Mısır'ın sert tepkisiyle karşılaşmıştı.


(CİHAN)


Dünya