Katar, Dünya Kupası stadyumu inşaatına 2013’te başlayacak

12 Ekim 2012 - 15:36

DUBAİ - 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar’ın turnuva için ilk stadyum inşaatına gelecek yıl başlayacağı ve stadyumun 2015’te hazır olacağı bildirildi.

Katar 2022 Üst Komitesi tarafından yapılan açıklamada stadyumun Katar Vakfı işbirliği ile geliştirileceği ve beş adet stadyumun da planlama ya da ihale sürecinde olduğu belirtildi. İnşa edilecek stadyumlarla ilgili detay ve tarihler, FIFA’yla yapılacak görüşmelerin ardından zaman içerisinde açıklanacak.

Üst Komite, projeler için en büyük ortakları Katar Demiryolu, Eşgal (çalışma bakanlığı), Kahrama (elektrik idaresi), Aspire Zone Vakfı ve Katari Diyar (emlak firması) ile işbirliği anlaşması imzaladığını da belirtti.

Komite genel sekreteri Hasan El Tavadi, bu işbirliği anlaşmalarının Ortadoğu’nun ilk FIFA Dünya Kupası’nı başarılı şekilde düzenleyebilmeleri için çok önemli olduğunu söyledi ve ülkedeki birliğin de sembolü olduğunu vurguladı. Yetkili, yakın zamanda yerli birimlerle yeni anlaşmaların imzalanacağını sözlerine ekledi.

Kaynaklara göre El Vakra stadyumu proje yönetimi ve dizayn danışmanlığı ihaleleri için teklifler alındı ve ihaleleri kazananlar yıl sonundan önce belli olacak. El Reyyan stadyumunun tekrar düzenlenmesi proje yönetim ihalesi ise hazırlandı ve 2013’ün ilk çeyreğinde verilecek.

Turnuva için doğal gaz zengini ülkede 12 stadyum inşa edilecek ve stadyumlar, oyuncu ve taraftarlar için aşırı sıcağa karşı modern soğutma sistemleri ile donatılacak.

(CİHAN)


Dünya