Kaymakam Bulgurlu: Zararlı alışkanlıkların önüne, sorunlar çözülerek geçilir

07 Ekim 2013 - 17:32

ANTALYA - Antalya'nın Manavgat ilçesinde uyuşturucu, sigara, madde ve alkol bağımlılığının önüne geçmek için Yeşilay'ın kurumlarla ortak çalışacağı bildirildi.

Yeşilay Cemiyeti Manavgat şubesi yönetim kurulu, Başkan Fatih Kaplan başkanlığında Kaymakam Emir Osman Bulgurlu'yu makamında ziyaret etti. Kaymakam Bulgurlu, insanların sorunları çözülmeden, bir anda zararlı madde kullanımının önüne geçmenin zor olacağını söyledi. Bu bağlamda zararlı içecek bağımlısı olan her aileye girilmesi gerektiğini vurgulayan Bulgurlu, sorunların çözülmesi halinde farkındalıkla karşıdaki kişiye, kullandığı zararlı ve bağımlılık yapan içecekler hakkında bilgilendirme yapılabileceğini söyledi.

Bulgurlu; Yeşilay'ın toplum yararına gönüllülük esasına göre kurulan bir cemiyet olduğunu belirten Bulgurlu; sigara, madde bağımlılığı, alkol ve uyuşturucu kullanımının önüne geçilmesi için sorunun çözümüne yönelik projeler hazırlanması gerektiğini kaydetti. Kötü alışkanlıkların önüne geçmenin yolunun ailenin korunmasıyla başladığını belirtti. Bulgurlu, özel ilgi, takip ve sahip çıkma ile yılda 10 kişinin bağımlılık yapan maddelerden kurtulmasının kazanç olacağını söyledi. Yeşilay'ın sahaya inerek, durum tespitine yönelik sigara, alkol ve madde bağımlılığı müptela çalışma yapmasını tavsiye eden Bulgurlu, sigara içen bir öğretmenin elinde sigara öğrencisine, sigara için bir doktorun da hastasına sigara içme demesinin bir anlam ifade etmediğini ifade etti.

Yeşilay'ın zararlı madde kullanımının önüne geçmek için hastane, okullar, adliye, jandarma, yerel yönetimler, polis ve sivil toplum kuruluşlarının koordineli çalışma yapmasını öneren Bulgurlu, "Sigara içme demekle sigara tiryakileri tütünü içmeyi bırakmıyor. Topluma bir mesaj vermelisiniz ki sizin dinleyerek sigara ve diğer bağımlı madde kullanımını bıraksın. Okul ziyaretlerinde, müdürlere okulunda kaç bölünmüş aile bağlı öğrenci okuyor diye sorduğumuzda 'bilmiyorum' diye cevap veriyor. Rakam söyleyenlere ise bu çocukların sorunlarını çözme ve okula adapte olmasıyla ilgili ne yaptınız diye sorduğunuzda çoğu zaman cevap alamıyoruz. Bir müdür okulunda okuyan her öğrenciden sorumludur. Hangi öğrencinin ne durumda olduğunu bilmek zorunda. Siz bir ailenin sorununu çözemezseniz, zararlı madde kullanımının önüne de geçemezsiniz. Sorunların çözümünde her zaman öze inmek zorundayız." diye konuştu.

Hayata geçirdikleri Toplumda Şiddeti Önleme Projesi, Aile Bilgilendirme ve Danışmanlığı ve Evlilik Okulu Projesi (EVOP) ile Manavgat'ta boşanmaları, önceki yıla göre yüzde 24,6 oranında düşürdüklerini belirten Bulgurlu, Yeşilay'ın hayata geçireceği projelerle de ilçede zararlı madde kullanımını EVOP'ta olduğu gibi en düşük seviyeye çekeceklerine inandıklarını kaydetti.

Yeşilay Cemiyeti Manavgat Şube Başkanı Fatih Kaplan da yaptığı açıklamada, toplumda zararlı madde kullanımının önüne geçmek için bir çok proje olduğunu, belirli program dahilinde hayata geçireceklerini söyledi.(CİHAN)


Güncel