Kaynakçılık kursu başlamayınca Almanya'da sokakta gezen öğrencilerin durumu inceleniyor

24 Ağustos 2010 - 13:24

Adana'dan kaynakçılık kursu için Almanya'ya giden 24 öğrencinin 45 gündür sokaklarda dolaştığı, birinin alkol komasına girip hastaneye kaldırıldığı iddiaları üzerine Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme başlattı.

Milli Eğitim Müdür Vekili Hamit Şentürk, Kiremithane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Metal İşleri Bölümü'nden öğrencilerin 11 Temmuz tarihinde 3 öğretmen ve bir müdür ile uluslararası bir eğitim projesi kapsamında Almanya'ya gittiklerini söyledi.

Öğrencilerin 3 ay boyunca kaynakçılık üzerine kurs almalarının planlandığını belirten Şentürk, okul müdürü Ersen Yılmaz'ın öğrencilerin Almanya'daki durumuyla ilgili değil "Okul müdürleri kararnamesi" üzerine Adana'ya geldiğini söyledi. Şentürk şöyle dedi: "Gazetede yer alan iddialar üzerine inceleme başlatıldı ancak okul müdürünün bundan dolayı çağrılması söz konusu değil. Yeni görev yerine başlamak için 15 gün içinde Adana'ya gelmesi gerekiyordu. Ataması il içindeki Merkez Endüstri Meslek Lisesi'ne yapıldı. Kendisinden aldığım bilgiye göre, öğrencilerin durumu iyi herhangi bir sıkıntıları yok."

Şentürk, konuyla ilgili bugüne kadar öğrenci velilerinden birinin bile şikayetinin ulaşmadığını dile getirdi.

Okul Müdürü Ersen Yılmaz ise kendisinin konuyla ilgili birşey söylemesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Öğrencilerin Almanya'da kalıp kalmayacakları inceleme sonucunda belirlenecek. Kaynakçılık kursu alacak öğrencilerin 11 Ekim'de Türkiye'ye dönmesi gerekiyor. Bu arada bir yetkili, alkol komasına girerek hastaneye kaldırılan 16 yaşındaki B.H.'nin proje kapsamından çıkarılarak Türkiye'ye gönderildiğini ancak vizesi olduğu için yine kendi imkanlarıyla Almanya'ya arkadaşlarının yanına gittiğini söyledi.


(CİHAN)


Türkiye