Kayseri’den 14 kişi, 28 Şubat davasına müdahil olmak istedi

25 Eylül 2013 - 12:30

KAYSERİ - Kayseri’de 28 Şubat sericinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) baskı altında kalarak emekli olan ya da atılan 14 kişi, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada müdahil olmak için başvuruda bulundu. Kayseri Adliyesi’ne gelen ve başvuru yapan 14 kişinin ifadeleri alındı.

28 Şubat 1997 yılında, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan dava Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, davaya daha önce sanıklardan şikayetçi olduğunu beyan edenler müdahil olmak içinde başvurmaya başladı. Şikayet dilekçeleri kabul olan 14 kişi Kayseri Adliyesi’ne giderek müdahil olmak istediklerini beyan etti. Dilekçe veren şahısların, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ifadeleri alındı. Mahkemedeki ifadelerinde, 28 Şubat döneminde TSK’De personel olduklarını ve yapılan birçok uygulama nedeniyle hem maddi hem de manevi olarak zarar gördüklerini beyan ettiler. Gördükleri zararlarla ilgili olarak davaya müdahil olmak istediklerini ve sanıkların ceza alması beyanında bulundu.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, alınan ifadeleri Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderecek. Türkiye genelinde 28 Şubat döneminde mağdur olan çok sayıda TSK’nın eski personelinin müdahil olmak için başvuruda bulundukları belirtiliyor.

(CİHAN)


Güncel