Kayseri'nin MHP'li belediye başkan adayları projelerini açıkladı

20 Şubat 2009 - 16:47

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) Kayseri belediye başkan adayları seçilmeleri durumunda hayata geçirecekleri projelerini açıkladı. Yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler veren Büyükşehir adayı Mustafa Eraslan, "Tüccar belediyecilik yerine sosyal belediyecilik anlayışı uygulayacağız" dedi.

Grand Eras Otel'de gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına MHP'li Milletvekili Deniz Bölükbaşı ile birlikte belediye başkan adayları, il genel meclisi ile belediye encümen adayları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını MHP İl Başkanı Süleyman Korkmaz yaptı. Kayseri'nin farklılıklar şehri olması için çalıştıklarını anlatan Süleyman Korkmaz, belediye başkan adaylarının ortaya koyduğu projelerin, şehrin geleceğine yön vereceğini, şehirde yaşamı kolaylaştıracağını söyledi. Korkmaz, projeler hazırlanırken uzman şehircilik konusunda uzmanlarla birlikte hareket edildiğini anımsatarak, "Biz birkaç Kayseri değil tek Kayseri için çalışacağız. Kayseri'nin farklılıklar şehri olmasını sağlayacağız" dedi.

MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Eraslan, yaptığı konuşmada mevcut belediye başkanlarını eleştirerek, kendi projelerinin başkaları tarafından kendisine ait proje olarak tanıtıldığı yönünde suçlamada bulundu. Eraslan, görevde bulunan belediye başkanlarının 15 yıldır yapamadıklarını bir 15 yıl daha görev verildiğinde yapamayacağını dile getirerek, "Şimdi Kayseri'ye bin 200 yataklı hastane yapılıyor. Bunu kendi projeleri gibi anlatıyorlar. Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı hastaneyi kendileri yaptırıyormuş gibi ifade ediyorlar. Et Balık Kurumu'nun kapatılmasını sağlayanlar, bugün açılması için çalışma yaptıklarını, projeleri olduğunu söylüyor. Bu proje bizim projemizdir. Ancak bir vesile ile başkaları alarak kendi projesi gibi aktarıyor. Biz şimdi soruyoruz. Et Balık Kurumu tesislerini yapacaktınız da neden yıktınız. Neden bugüne kadar gündeminize almadınız. Bugün bir milletvekili, Mehmet Özhaseki ile ilgili Talas ilçesinde yaptığı konuşma sırasında, 'Ağanın lafı üstüne laf olmaz' diyor. Bunlar kendilerini ağa, insanları ise maraba görüyor" diye konuştu. Eraslan, projelerinde tüccar değil sosyal belediyecilik anlayışı uygulayacağını sözlerine ekledi.

Mustafa Eraslan, konuşması sırasında, basını da eleştirerek, "Bizi uyutanlara, okuyup üfleyenlere de ne olursunuz 'dur' diyelim. 'Yeter artık. Kayseri halkı uyandı' diyelim. Neden acaba. Basın sessiz. Halk sessiz. Kamuoyu sessiz. Ne olacak bu durum. 4 tane siyasetten aday olan insanlara bunu bırakmak, hangi vicdanın meselesidir" dedi. Bu sözleri üzerine, basın mensupları arasından 'kim sessiz' şeklinde sözler yükseldi. Eraslan, konuşmasının ilerleyen bölümünde basın mensuplarına teşekkür ederek, basın mensuplarının yaşadığı sıkıntıları en yakından bilen birisi olduğunu ifade etti.

Melikgazi Belediye Başkan Adayı Sami Eker, göreve geldiklerinde, kendilerinin kişiye özel hizmet değil kurumların ve insanların menfaatine yönelik hizmet uygulayacaklarını açıkladı. Kocasinan Belediye Başkan Adayı Mustafa Canpolat, katılımcı belediyecilik anlayışı ile herkesin katılımını sağlayarak hizmet vereceklerini söyledi. Mustafa Canpolat, daha sonra belediye başkan adayları olarak Kayseri'ye yapacakları hizmetler ilgili projelerini tanıttı.

MHP'li Belediye Başkan adaylarının hazırladıkları ve uygulamayı planladıkları projeleri ise şöyle: "Şehir içindeki ulaşım ile ilgili yeniden master planı hazırlatılacak. Kentsel Dönüşüm Projeleri ile yeniden şehircilik yapısında düzenlemeler yapılacak. Şehrin farklı bölgelerinde yeni cazibe merkezleri oluşturulacak. Raylı sistemde iyileştirmeler yapılacak. İmar uygulamalarında ferdi tapu verilmesi için çalışmalar olacak. Batı ve doğu garajları birleştirilecek. Yeni terminal binası yapılacak. Kent meydanı yeniden düzenlenecek. Mevcut parklar fonksiyonel hale getirilecek. Sosyal konutlar üretilecek. Açık, kapalı spor salonları ile yüzme havuzları yapılacak. Yamula Barajı'nda su sporlarının geliştirilmesi için farklı projeler uygulanacak. Tesisler yapılacak. 180 metre yüksekliğinde şehri simgeleyen Anadolu Anıtı yapılacak. Yeşil kuşak projesi kapsamında ağaçlandırma çalışmalarına önem verilecek."


(CİHAN)


Türkiye