Kazakistan heyeti Başkan Güzelbey'i ziyaret etti

30 Mayıs 2011 - 14:34

GAZİANTEP - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olmasının, iki ülke arasındaki dostluğun en önemli göstergesi olduğunu söyledi.
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev ve beraberindeki heyet, Başkan Güzelbey’i makamında ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Güzelbey, Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatarak, “Bu Türkiye- Kazak dostluğuna verilen önemin bir göstergesidir. Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev bugün belediyemizi ziyaret ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Canseyit Tüymebayev iyi bir Türk dostudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel misafiri olarak Gaziantep’te kendilerini ağırlıyoruz. Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.
Gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Büyükelçi Tüymebayev de Güzelbey’e Kazakistan’ı anlatan Türkçe bir kitap hediye etti.
Tüymebayev, Başkan Güzelbey’e ayrıca Orta Asya Türklerinin yaşam biçiminin vazgeçilmez unsuru olan seramikten yapılmış bir çadır biblosu sundu. Güzelbey de Tüymebayev’e, Gaziantep’in sembolleri baklava, fıstık ve Antep Kalesi’nden oluşan bir plaket takdim etti.

(CİHAN)


Güncel