KCK, ‘Okey oynayalım’ şifresiyle yandaşlarını toplumsal olaylara çağırıyor

23 Nisan 2012 - 12:28

VAN - Terör örgütü KCK'nın Bitlis yapılanmasıyla ilgili iddianame Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 30 sanıklı iddianamede terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet yürüten örgüt üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için kullandığı bazı şifreli kelimeler dikkat çekiyor. Terör örgütünün dağ kadrosundaki elemanlarıyla görüşmesi ‘Balık tutmak,’ Balığa gitmek’ şeklinde şifrelenirken, örgütsel amaçlı toplanmak için ise ‘Okey oynayalım’ şifresinin kullanıldığı göze çarpıyor. Örgüt üyelerinin silahlı saldırı gerçekleştirmesi ise 'Şimşek çakmış, yağmur yağmış' şeklinde şifrelenmiş.

Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin terör örgütü PKK/KCK'nın şehir yapılanması KCK/Türkiye Meclisi (TM) Bitlis ve ilçelerdeki faaliyetleri hakkında 2009'da başlattığı soruşturmada 30 kişi hakkındaki iddianame tamamlandı. Hazırlanan 253 sayfalık iddianameyle sanıklar hakkında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 'terör örgütü yöneticisi olmak' ve 'terör örgütü üyesi olmak' suçlarından dava açıldı. Davayla ilgili hazırlanan iddianamede, sözde kent meclisinin üye kabul eden, yargılayan, silahlı mücadele yapan, mahalli ve merkezi teşkilatları olan özellikle yerel yönetimler üzerinde söz sahibi olmaya çalışan fakat her şekilde Öcalan'ın önderliğini dikte eden bir yapı olduğu belirtildi.

İddianamede savcılığın şu değerlendirmesine yer verildi: ''Yapılan teknik ve fiziki takip ile ortam dinlemelerinde kent meclisi toplantılarına Bitlis ve ilçelerinde faaliyet gösteren KESK ve ona bağlı olarak sendikal faaliyetlerden bulunan Eğitim-Sen ile SES'e üye olan devlet memurlarının, kentte faaliyet gösteren Meya-Der, Kürdi-Der ve İHD isimli dernekler ile Tatvan Belediyesi başkan yardımcıları ile BDP Tatvan teşkilatı yöneticilerinin katıldıkları, rapor sundukları ve raporların burada oylandığı ortam dinlemeleriyle açığa çıkarılmıştır. Toplantıya katılanlar sivil toplum örgütü temsilcileri ve belediye başkan yardımcıları terör örgütünün talimatı ile alınan kararlar doğrultusunda örgütsel faaliyetlerden bulunmuşlardır.''

Silahlı terör örgütü KCK adına faaliyet yürüten sanıkların kendi aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinde bazı şifreli kelimeler kullanıldığı belirtildi. Deşifre edilen bazı şifrelerin ne anlama geldiğiyle ilgili iddianamede yer verilen bilgiler şöyle: "Sanıklar, terör örgütünün dağ kadrosundaki elemanlarıyla görüşmek için aralarındaki görüşmelerde 'Balığa gitmek' veya 'Balık tutmak' ibarelerini kullanırken, örgütsel amaçlı toplantılar içinse 'okey oynayalım' kelimelerini tercih ettikleri belirlenmiştir. Yine terör örgütü mensuplarının gerçekleştirdiği silahlı saldırı olaylarını 'Yağmur yağmış, şimşek çakmış'; kent meclislerinin alt yapısını oluşturmak için oluşturulmaya çalışılan mahalle meclisleri için toplantıya çağrılan kişilerin sayısının azlığı veya çokluğu için de 'Bal çok var mı?' şeklinde haberleştikleri ortaya çıkarılmıştır.''

İddianamede yer alan çok sayıdaki ortam dinlemelerinin birinde KCK mensupları, belediyelerin çocukları siyasi, eğitim ve spor adı altında terör örgütü PKK çizgisine çekmeye çalışması gerektiğini belirtiyor. Savcılığın konuyla değerlendirmesi şöyle: "4 belediyemiz var derken, belediye başkanlarının örgütsel boyutu olan kişiler olduğu vurgulanmaktadır. Oysa bu kişiler aslında BDP adayı olarak seçimi kazanmış kişilerdir. Bu ise siyasi parti kılıfı altında terör örgütü mensuplarınca örgütsel faaliyetlerde bulunduklarını bir kez daha ortaya koymaktadır. Diğer yandan 'bu belediyelerin siyasi olarak çocukları geliştirme konusunda bir şey yok' demekle, bu belediyelerin sosyal faaliyet adı altında çocukların siyasi olarak PKK terör örgütü çizgisine çekilmek istendiğini göstermektedir."

(CİHAN)


Güncel