Kenya'da saldırıya uğrayan işadamı, havaalanına doğru yola çıktı

03 Kasım 2013 - 21:17

NAİROBİ - Kenya'nın Başkenti Nairobi'de 31 Ekim Perşembe günü evine giren hırsızların silahlı saldırısına uğrayan Emre Soyuuğurlu, Sağlık Bakanlığı'nın kendisini Türkiye'ye getirmek için gönderdiği ambulans uçağa binmek üzere hastaneden ayrıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Soyuğurlu'nun sağlık durumunun ilk andan itibaren yakından ve hassasiyetle takip edildiği belirtildi. Açıklamada, "İlk 24 saatlik takip ve sonrası izlemler dorultusunda hastanın kan değerleri, hastanenin son raporu ve 2 Ekim Cumartesi günü gece geç saatlerde verilen nakil izni sonrasında Bakanlığımız tarafından derhal uçuş için gerekli hazırlıklar başlatılmıştır. Hastamız ambulans uçağımızla Nairobi'den alınarak bundan sonraki son durumu ile ilgili karar ve gerekli tedavi süreci için, Konya Meram Üniversitesi Reanimasyon Ünitesine nakledilecektir." denildi.

Olayın gerçekleştiği ilk günden itibaren Soyuuğurlu'nun sağlık durumunun Bakanlık tarafından büyük bir hassasiyetle takip edildiği tekrarlanarak, "Uçak ambulansımız ve ekibi Nairobi'den gelecek bilgiler doğrultusunda her an hareket etmek üzere hazır bekletilmiştir. Bakanlığımız acil sağlık hizmetleri ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında Acil Sağlık Hizmetini, tıbbi gereklilikler doğrultusunda insanımıza en hızlı ve etkin şekilde ulaştırabilmek için 7/24 görevi başındadır." bilgisi verildi.

Yeğeni Emre Soyuuğurlu'nın yaklaşık 3 yıldır Kenya'da olduğunu belirten amcası Tahir Soyuuğurlu, olayın 3 gün önce Emre'nin arkadaşlarıyla birlikte kaldığı evde gerçekleştiğini belirtti. Soyuuğurlu, "Yeğenim, 3 yıldır Kenya'da. Burada ürettiğimiz malzemeleri, Kenya'da satıyoruz. Ticaretimizi orada da devam ettiriyoruz. 3 gün önce gece yarası duydukları gürültü üzerine uyanıp, hırsıza müdahale ederken, zannedersem hırsız korkutmak amacıyla, havaya ateş ediyor ve seken kurşun Emre'nin başına saplanıyor. Yeğenim Emre'ye, orada kaldırıldığı hastanede gerekli müdahale yapıldı. Buradaki doktorlarla yaptığımız irtibatımız üzerine, müdahale doğru gerçekleştirildi." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Dünya