Kıbrıslı liderlerin özel temsilcileri ortak açıklama konusunda henüz anlaşamadı

11 Ekim 2013 - 15:59

LEFKOŞA - Kıbrıs'ta iki toplum adına müzakereleri sürdüren Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis’in, ortak açıklama konusunda henüz uzlaşmaya varmadığı belirtildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, iki müzakereci Osman Ertuğ ile Andreas Mavroyannis arasındaki görüşmelerinin “bir adım ileri, iki adım geri” şeklinde yapıldığını savunarak buna bağlı olarak ortak anlaşma konusunda henüz bir uzlaşma sağlanamadığını yazdı.

Gazete Türk tarafının, yüksek düzeydeki anlaşmaları kabul ettiğinin görüldüğünü ancak reddettiği, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (federasyona) dönüşmesi gibi önemli unsurların da bulunduğunu aktardı.

Gazete, Rum Hükümet Sözcü Vekili Viktoras Papadopulos’un açıklamalarına dayanarak, Kıbrıs Rum tarafının, ortak anlaşmanın içeriği konusunda anlaşma olmaksızın görüşmelerin başlamasının söz konusu olmayacağın düşüncesinde olduğunu belirtti.

Habere göre Papadopulos açıklamasında, ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varılmaması durumunda, liderler görüşmesinin gerçekleştirilmeyeceğini söyledi.

Gazeteye göre Rum tarafı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin 4 Kasım’da yapılacağını açıklamasının ardından bu bilgiyi veren BM’ye tepki gösterdi.

(CİHAN)


Dünya