Kılıçdaroğlu: 2B arazilerini kimse sizin elinizden alamaz

02 Nisan 2013 - 16:00

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2B arazisi sahibi olanların kullandığı arazilerin analarının ak sütü gibi helal olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Bu arazileri kimse sizin elinizden alamaz. Aldıklarını anda orada bir CHP'li göreceksiniz." dedi.

CHP Meclis Grup Toplantısında Kılıçdaroğlu konuşmadan önce 2B mağduru vatandaşlar kürsüden sıkıntılarını anlattı. Hatice Köse adlı vatandaş, Beykoz'da ne kadar mücadele ettilerse kimseye seslerini duyuramadıklarını söyledi. Seslerini duyurmak için Meclise geldiklerini ifade etti. CHP'nin grup toplantılarının halkın sorunlarını dile getiren toplantılar olduğuna dikkat çeken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin halkın sesini duyduğunu belirterek bu ülkede huzur içinde evlerinde herkesin yaşamasını istediklerini kaydetti. "Herkesin aşı, işi, evi olsun istiyoruz." diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yerel Yönetimler Sempozyomu'nda yaptığı konuşmasının bazı bölümlerini okudu.

Aynı bedende iki ruhu anlatmanın bir yazar için çok zor olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bizde çift kişilikli siyasetçi var mıdır derseniz; ben var derim. Adını siz daha iyi biliyorsunuz." dedi.

Aktardıkları bölümün altına imzasını atabileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Şunu söylemekten kendimi alamıyorum. Sayın Erdoğan'ı fena işletmişler. Kendisini anlatıyor adeta. Ama farkında değil. Ben şimdi merak ediyorum. Bunları söyleyen sayın Erdoğan. İstanbul Laleli Vezneciler'de tarihi bir hamam var. Hamam artık gitmiş. Yerine otel inşa edilmiş. Ne söylüyorsun ne yapıyorsun? Kaptan-ı Derya Halil Paşa Camii vardı. Bu camiye benziyor mu? Yıktılar yerine Saray Muhallebicisi yaptılar. Hani tarihimize saygı gösterecektik. Eğer bir şey söylüyorsanız arkasında duracaksınız. Kenti seviyorsanız kentli olacaksınız. Tarih yok ediliyor diyorsanız gereğini yerine getirecekseniz. Eğer bunu yapmayıp laf olarak konuşuyorsanız inandırıcı olamazsınız. Ne demiştim yalancıdan Başbakan olmaz. İstanbul'da başka bir tablo daha var. Sultan Ahmet Camii. Eskiden sadece minareleri görünürüdü. Şimdi arkadaki binalar görünüyor. Nasıl oluyor da rant bu kadar gözünüzü bürümüş. Hani sen tarihe saygılıydın. İstanbul'da yeşil alanlar vardı. Hala da var. Mezarlıklar. Allah'tan oaralara cami yapmıyorlar. Göz dikmişler. Çamlıca tepesini hepimiz biliriz. Sit alanıydı orası. Önce Başbakan gitti kendisine villa yaptı. Etrafını duvarlarla ördü. Sen Başbakan olarak sit alanını korumazsan senin söylediğin sözler neye yarar. Eğer Başbakan bunları düzeltecekse, İstanbul'da tarihe saygının gereği olarak, doğaya saygının gereği olarak atacağın her adımı destekleyeceğiz." dedi.

İstanbul'da 2009-2013 yılları arasında İmar komisyonuna gelen dosya sayısını aktaran Kılıçdaroğlu, Başbakan'a çağrıda bulunarak "İstanbul'u kent haline getirmek istiyorsan bu dosyaların tamamını geri çekelim." ifadelerini kullandı.

1999 yılındaki Marmara depreminde 10 binlerce insanın hayatını kaybettiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Rahmetli Ecevit Başbakan'dı, 400 büyük arsayı tahsis etti. Çadırkentlerin kurulacağı kentlerdi oralar. Bu 400 büyük arsadan kaçı elinizde kaldı sayın Erdoğan?" diye sordu.

Herşeyin satıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Kimde para var? 2B arazisi sahibi olanlarda para var. Yine söylüyoruz; kullandığınız bu araziler ananızın ak sütü gibi sizin helalinizdir. Bu arazileri kimse sizin elinizden alamaz. Aldıklarını anda orada bir CHP'li göreceksiniz." şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Politika