Kılıçdaroğlu: Suriye politikalarını başkaları belirliyor, uygulayıcısı Türkiye

31 Mayıs 2012 - 01:47

MERSİN - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez bu hükümet döneminde Ortadoğu politikalarını başkaları belirlerken Türkiye’nin ise uygulayıcısı konumunda olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, özel bir televizyonda yayınlanacak programın çekimlerine katılmak için Mersin’deki Özel Toros Üniversitesi'ne geldi. Kılıçdaroğlu program çıkışı gazetecilerin "Türkiye'nin Suriyeli diplomatları sınır dışı etmesi" ile ilgili sorularını cevapladı.
Bunun hükümetin aldığı bir karar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin izlediği Suriye politikasını öteden beri doğru bulmuyoruz. Türkiye Ortadoğu'da söz ve karar sahibi olacaksa, Türkiye'nin sözü dinlenecekse bu politikalarla olmaz" dedi.

Türkiye'nin Batı'nın egemen güçlerinin politikalarını Ortadoğu'da uygulayan bir ülke konumunda olmaması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Türkiye bugüne kadar Ortadoğu'ya kendi özgür iradesi ile seslendi. Ortadoğu politikalarını kendi özgür iradesi ile oluşturdu. İlk kez bu hükümet döneminde Ortadoğu politikalarını başkaları belirliyor, uygulayıcısı da Türkiye. Bu Türkiye'yi dış politikada taşeron durumuna soktu, bu doğru değil ve bunun yarattığı sakıncaları esnaftan tutun sanayiciye kadar pek çok yurttaş da hissediyor."

(CİHAN)


Politika