Kılıçdaroğlu'ndan Çin gezisi başlığı: Birden çok ilkin seyahati

18 Ocak 2013 - 20:17

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Urumçi gezisiyle Çin seyahatini tamamladı. Urumçi’den Türkiye’ye dönüşte uçakta soruları cevaplayan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin geziye başlık atmasını istemesi üzerine, ‘Birden çok ilkin seyahati’ cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu ile birlikte heyeti taşıyan uçak saat 19'da Ankara'ya indi. Kılıçdaroğlu geziyi değerlendirirken "Gezinin birden çok ilki var. CHP ilk kez işadamlarıyla bir yurt dışı seyahat yapıyor. İlk kez gittiğimiz yerlerde Türkiye’nin çıkarlarının korunmasına ilişkin ekonomik, sosyal, kültürel önerilerde, girişimlerde bulunduk. Çin Komünist Partisi’nin 18. Kurultayı'ndan sonra davet ettiği ilk siyasal partiyiz. Birden ilkin seyahati diyebiliriz." dedi.

BİRAND, KATIKSIZ DEMOKRASİ SAVUNUCUSU

Gazeteci Mehmet Ali Birand vefatıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Birand’ı hepiniz benden çok daha iyi tanıyorsunuz. Haberleri en güzel sunan sunuculardan birisiydi. Haberleri izletirdi. Halkın nabzını tutardı. İyi bir araştırmacıydı. Kalıcı eserler bıraktı. Siyasete ekonomiye askerliğe ilişkin. Birand askerlerle ilgili yazılarını herkes merakla okur izlerdi. O kanattan önemli bilgiler aldığı düşünülürdü. Darbe dönemi sonrasını araştıran yazarlardan birisi. Katıksız demokrasi savunucusu. Yeri geldiği zaman herkesi eleştirmekten çekinmezdi. Düzeyli eleştiri getirirdi. Eleştirilenleri de rahatsız etmezdi. Birand ile hatıralarım da var. Kurultay’da bir gömlek giymiştim. Canlı haber programında onu sormuştu. Ben ‘o markanın adını yeni öğrendim.’ dedim. O da ‘Ben de sizin en çok bu tavrınızı seviyorum.’ Her şeyi samimi söylüyorsunuz.' diye söylemişti."

ÇİN, KARININ YÜZDE 20’SİYLE YATIRIM YAPSIN

Ticaretin Çin lehine olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, kendilerine Türkiye’den elde ettikleri karın yüzde 20’si oranında Türkiye’ye yatırım yapmalarını önerdiklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Yapılan ticaret bizim aleyhimize ise Çinliler elde ettikleri karın yüzde 20’si oranında Türkiye’ye yatırım yapabilirler. Yaklaşık 4 milyar dolar yatırım ediyor. Teklifimize Çinliler’den itiraz gelmedi. Ciddi görüşülüp sözleşme yapılabilirse Türkiye önemli yatırım avantajı elde eder. Çinliler zaten Türkiye’ye yatırım yapmak istiyorlar bu önemli bir vesile olabilir. Suudi Arabistan’da buna benzer bir uygulama var orada yüzde 10. İtiraz söz konusu değil bunun işlenmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Çinliler’in dış ticaret fazlasının 14 kat fazla olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "Reel sektöre doğrudan yatırım yapacak. Katma değeri yüksek olan alana ve ya teknoloji alanına yatırım yapabilir. Anlaşma yapılması lazım." dedi. Kılıçdaroğlu, Çinlilere yaptıkları teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hükümete aktarabileceklerini kaydetti.

GEZİ İLE İLGİLİ DIŞIŞLERİNE RAPOR GÖNDERİLECEK

Çin gezisiyle ilgili rapor hazırlayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, hazırlanan raporu Dışişleri Bakanlığı’na göndereceklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, her yurt dışı seyahat sonrası bunu yaptıklarını sözlerine ekledi.

FAHRİ DOKTORA ALIRKEN HEYECANLANDIM

Sincan Üniversitesi’nde fahri doktora alırken heyecanlandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Öğrenci olup da heyecanlanmamak olmaz." dedi. Gazetecilerin Türkiye’de bugüne kadar kendisine hiç fahri doktora verilmemesini hatırlatması üzerine ise şöyle devam etti: "Türkiye’de bugüne kadar fahri doktora verilmemesiyle ilgili bir şey bilmiyorum. Böyle bir şey gündeme de gelmedi. Siyaset öncesinde Hacettepe Üniversitesi’nde lisans üstü derse gidiyordum. Doktora çok şey değil. Bunun sıradan rutin bir şey olmaması lazım." Kılıçdaroğlu, Sincan Üniversitesi’nde öğrencilerin sorduğu soruların kendisini rahatsız etmediğini kaydederek, "Rahat cevap verebileceğim sorulardı." ifadelerini kullandı. Diye konuştu.

"SİYASİ TAKVİMİM YOK"

Sincan Üniversitesi’nde siyaset sonrası teklif gelirse ders verebileceğine yönelik sözleri hatırlatılıp, siyasetli ilgili takvimi olup olmadığı sorulan Kılıçdaroğlu, "Öyle bir takvimim yok. Siyaset ömür boyu yapılacak bir şey değil. Koşullar uygun olur, iyi bir genel başkan adayı çıkar hep beraber destekler onu genel başkan yaparız. Ben de siyaseti bırakırım." cevabını verdi.

YOĞUN GÜNDEMDE ENERJİMİZİ BOŞU BOŞUNA TÜKETİYORUZ

Gazetecilerin Türkiye gündeminin yoğunluğunu hatırlatması üzerine ise Kılıçdaroğlu şunları söyledi: Türkiye’nin gündemi her zaman yoğun olmuştur. Yoğun gündemin büyük kısmı enerjimizi boşu boşuna tükettiğimiz gündemdir. Türkiye’nin gündemi çok farklı olması gerekir. Parlamento, yargı, üniversiteler çok iyi çalışabilir, özgürce insanlar düşüncelerini dile getirebilirler. Böyle bir süreci sağlayabilirsek Türkiye çok daha iyi büyüyebilir. Çin ile kuracağımız ticari ilişki Türkiye’nin sıçrama yapmasına neden olabilir. Onlara neden Çin ile Türkiye arasında ortak film yapılmasın teklifinde bulundum. Çok güzel bir sinema. İki tarafın yönettiği bakanlıkların katkısıyla film çekilebilir. Halkları kaynaştırabilir. Ortak kültür tarihimiz var. Bunları rapor olarak da üst yetkilerine sunacaklarını söylediler çok şey yapılabilir. Orası da bizde bakir bir ülke. Çin dünyaya açılmak istiyor Türkiye onlar için çok önemli bir yer. Stratejik açıdan önemli Kafkaslar Ortadoğu AB açısından önemli gelip yatırım yapabilirler. Düşünün gittiğimiz kuruluşlardan biri AR-GE’sini Türkiye’de kuruyor. Cep telefonlarındaki uçuş moduna almayı onlar kurmuşlar. Pek çok şeyin altına imza attılar.

(CİHAN)


Politika