Kılıçdaroğlu'nun Cihaner yorumu: Gayet güzel oldu

17 Nisan 2011 - 17:13

ŞANLIURFA - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin İlhan Cihaner'in listeye alınması ile ilgili sorusuna "Gayet güzel oldu" şeklinde cevap verdi.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa temasları kapsamında Kısas'da düzenlenen 8. Aşure ve Kültür Etkinlikleri'ne katıldı. Kılıçdaroğlu, etkinlik sırasında kadın haklarına değindi. Kadınlara en fazla değeri CHP'nin verdiğini kaydeden kılıçdaroğlu, "Bir elmanın yarısı erkek yarısı kadın, birinin diğerinden fazlası yok. O nedenle kadını toplumda saygın yere getirmek, kadına saygı duymak hepimizin temel görevi olmalıdır. Kadın kardeşlerim unutmasın, onlara seçme-seçilme hakkını veren CHP'dir. Sayımız 8 idi, seçimden sonra 38 olacak." dedi.
Ergenekon davasında adı sıkça zikredilen ve Ergenekon adıyla bilinen davanın tutuksuz sanıklarından eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in CHP'den Denizli'den 2'nci sıra kontenjan adayı olarak gösterilmesi ile ilgili ısrarlı soruları Kılıçdaroğlu cevapsız bıraktı.
Etkinliğin yapıldığı yerden ayrılan Kılıçdaroğlu'nun yolunu Sırrın Mahallesi Kümeevler mevkiinde kesen vatandaşlar su ile ilgili çektikleri sıkıntıları dile getirdi. Burada da Cihaner'in listeye girmesi ile ilgili ısrarlı sorulara Kılıçdaroğlu, "Ne olmuş Cihaner'e, ne diyelim. Gayet güzel oldu." şeklinde cevap verdi.

"SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLI ARAZİYİ HALKA DAĞITACAĞIZ"
8. Aşure ve Kültür Etkinliği'nde Suriye sınırındaki mayınlı araziye de değinen Kılıçdaroğlu, o bölgedeki halka da vaatlerde bulundu. İktidara gelmeleri durumunda bölgeyi mayınlardan arındırıp halka dağıtacakları sözünü veren Kılıçdaroğlu, "Ücretsiz vereceğiz. Suriye sınırında mayınlı araziler var. O araziler mayından arındırılacak, o arazilerde Cumhuriyet hükümetlerinin yapamadığı toprak reformunu yapacağız, toprağı olmayan köylülere o mayınlı arazileri vereceğiz. Bir ücret de almayacağız." diye konuştu.
Etkinlikte Kılıçdaroğlu'na Belediye Başkanı Eşref Fakkıbaba ve Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan da eşlik etti.

(CİHAN)


Politika