Kimse Yok Mu Derneği Japonya için yardım seferberliği başlattı

23 Mart 2011 - 14:55

KONYA - Kimse Yok Mu Derneği Şube Müdürü Hasan Aşçı, Japonya’daki büyük deprem ve tsunamide zarar görenler için yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.
Hasan Aşçı, düzenlediği basın toplantısında Tokyo ve Sendai’deki temsilcileriyle irtibat kurularak bölgeden bilgi alındığını ve ön araştırma yapıldığını ifade etti.
Japonya’nın Türkiye konusundaki hassasiyetini 1999 depreminde gördüklerine aktaran Hasan Aşçı, “İstanbul ve Kocaeli depreminde bize yardım eden ülkelerin başında Japonya yer almıştır. Bizler de zor günlerinde Japonya’nın yanında olmalıyız. Kimse Yok Mu Genel merkezle birlikte Japonya’ya yardım etme konusundaki çalışmalarımız hızlandırıldı.12 Mart’ta arama kurtarma ve sağlık ekiplerimiz yardım için yola çıktı. Oradaki büyükelçiliğimiz ziyaret edilerek, afet bölgesinde yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Japonya devlet yetkililerinden, afet bölgesine geçiş için özel izin alındı.” dedi.
Türk insanın yardımlaşma konusunda duyarlı olduğunu belirten Şube Müdürü Hasan Aşçı, yardımlaşma için ele ele verilmesi gerektiğini dile getirdi.
“Japonya gelişmiş ülkedir, onların yardıma ihtiyacı yoktur.” diye düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan Aşçı şunları kaydetti: “Afet bölgelerinde temiz su ve gıda sıkıntısı çekiliyor. Battaniye ve tıbbi malzemeler belirlenmiş durumdadır. Yardım için 91 ülke başvurmuş ancak, 15 ülkenin yardımı kabul edilmiştir. Bizlerde ülkemiz adına gereken yardımda bulunmalıyız. Dost ülkenin bu zor günlerinde millet olarak yanlarında olmamız gerekiyor.”
Aşçı ayrıca, bütün GSM operatörlerine ait hatlardan, "Japonya" yazıp 5777'ye kısa mesaj gönderilerek 5 lira bağışta bulunulabileceğini sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Güncel