KİPAT Projesi ile Hakkari ve Bingöl'de 15 bin öğrenci kitapla buluştu

30 Temmuz 2013 - 11:15

ANTALYA - Antalya Akseki Kaymakamlığı'nın hayata geçirdiği Kitap Paylaşımını Artırma ve Teşvik Projesi (KİPAT) ile Hakkari ve Bingöl'e 15 bin kitap gönderildi.

Akseki Kaymakamlığı ve Akseki Eğitim Hayratı Derneği'nin birlikte uygulamaya koyduğu proje kapsamında Hakkari ve Bingöl'de 40 okulla kardeş okul anlaşması yapıldı. Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, proje fikrinin öğrencinin kitaba kipat demesiyle başladığını bildirdi. Proje ile ilgili bilgilendirme yapan Kaymakam Çeviren, gayelerinin toplumda 7'den 77'ye kitap okuma alışkanlığı kazandırma ve kitap okumanın hava kadar, su kadar ve oksijen kadar temel bir ihtiyaç olduğunu göstermek olduğunu kaydetti. Kampanya kapsamında Akseki'de kamu kurum, özel sektör ve okullara kitap bağışı için KİPAT kutuları yerleştirdiklerini belirten Çeviren, kitap okumak isteyen herkesin kutulardan kitap okuyarak başka birinin istifade etmesi için yerine koyduğunu kaydetti.

Projelerini Antalya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteklediğini anlatan Çeviren, "KİPAT'la Hakkari ve Bingöl'e 15 bin kitap gönderdik. 40 okulla da kardeş okul protokolü yaptık. Kardeş okullara kitap göndermeye devam ediyoruz. Projemizin gayesi kitap okuma alışkanlığı kazanma, paylaşma ve teşvik etme. Proje sayesinde ben de çok sayıda kitap okudum. Kutulara çok sayıda kitap bırakılınca insanın kitap okuma isteği arttıyor." diye konuştu.

(CİHAN)


Kültür Sanat