Kırgızistan, cumhurbaşkanlığı seçimine 23 adayla gidiyor

07 Ekim 2011 - 11:26

TAŞKENT - Kırgızistan’da 30 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine doğru geriye sayım başladı.
Kırgızistan Merkez Seçim Komitesi, son elemeler ve kontrollerden sonra seçime gidebilecek aday sayısını 23 olarak açıkladı. 83 kişinin adaylık için müracaat ettiği seçim yarışı, 23 adaya düştü. Adaylardan 10’u siyasi partilerden, 13’ü ise bağımsız aday olarak yarışacak.
En son Kırgızistan Merkez Seçim Komitesi’nin 20 kişi olarak ilan ettiği sözde kesin listesi, mahkemeye yaptıkları itiraz sonrasında dil sınavına yeniden tabi tutulan dört adayın imtihanı geçmesiyle değişti. Bu arada Merkez Seçim Komitesi, bağımsız aday Marat Sultanov’un adaylıktan çekilme başvurusunu da kabul etti.
Kırgızistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimi 23 adayla dünyanın en çok adaylı seçimlerinden biri olarak kayıtla geçecek.
ADAYLARIN KONUŞMA SIRALAMASI BELLİ OLDU
Öte yandan 2 milyon 800 bin dolayında kayıtlı seçmenin olduğu tahmin edilen ülkede cumhurbaşkanlığı adaylarının devlet televizyonunda yapacakları seçim propaganda konuşmalarının sıralaması da belli oldu.
Adaylar, 17 Ekim itibariyle televizyon ekranından seçmenin karşısına çıkmaya başlayacak. İlk günde bağımsız adaylardan Marat İmankulov, Soronbay Diykanov ve Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov seçmenin karşısına çıkacak. Son olarak ise 27 Ekim’de Törobay Kolubayev, Komünist Partisi lideri İshak Masaliyev ve Cumabek Toktogaziyev seçmenine seslenecek.
Başbakan ve Sosyal Demokrat Partisi Lideri Almazbek Atanbayev ise 25 Ekim’de seçmeniyle buluşacak.

SEÇİME KATILACAK ADAY LİSTESİ SÖYLE:
Parti adayları: Kamçıbek Taşıyev (Ata Jurt Partisi), Adahan Madumarov (Bütün Kırgızistan Partisi), Temirbek Asanbekov (Vatan Birliği Partisi), Anarbek Kalmatov( Ar Namus Partisi), Şamşibek Medetbekov (Halk Yönetimi), İshak Masaliyev (Komünist Partisi), Almazbek Atanbayev (Başbakan, Kırgızistan Sosyal Demokratik Partisi), Arstanbek Abdıldayev(Halk İçin Partisi). Tursunbay Bakiroğlu, (İlerici Demokratik Bağımsız Kırgızistan Partisi lideri), Nariman Tulayev (7 Nisan Gençlik Hareketi)
Bağımsız adaylar; Kubatbek Baybolov, Roman Omorov, Ömürbek Sunabaliyev, Kurmanbek Osmanov, Almambet Matubraimov, Marat İmankulov, Kuvanıçbek İsabekov, Akılbek Cebarov, Soronbay Dıykanov, Cumabek Toktogaziyev ve Almazbek Karimov. Akbaralı Aytikbayev, Törobay Kolubayev,

(CİHAN)


Dünya