Kırtasiye alışverişinde sepet başı harcama yüzde 10 artarak 30 TL'ye yükseldi

09 Ocak 2014 - 12:04

İSTANBUL - Eğitim perakendesinin lider markalarından NT, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı için yapılan harcamaları ve alışveriş alışkanlıklarını paylaştı. Buna göre ilk dönemi bitmek üzere olan eğitim öğretim yılı için yapılan alışverişlerde sepet başına harcama yaklaşık 30 TL olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artış gösterdi.

NT’nin açıkladığı okula dönüş sezonu değerlendirmesinde dikkat çeken diğer bir nokta ise tablet bilgisayar satışlarının kırtasiye malzemelerinin satışını olumsuz etkilememesi oldu. NT Genel Müdürü Murat Kara konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tablet gibi teknolojik araçlar gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam etse de başta eğitim camiası olmak üzere gerek kamu gerekse özel sektörde çok temel bir ihtiyaç olan kırtasiye malzemelerine talep azalmadı. Aksine ülkemizdeki kişi başı gelir düzeyinin artmasıyla eğitim sektöründe çok önemli bir payı olan kırtasiye sektörünün önümüzdeki yıllarda büyümesini beklemekteyiz." diye konuştu.

17 milyon öğrencinin okula başladığı ve perakende sektöründe pek çok firmayı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen okul açılış döneminde sektör, cirosunun yaklaşık olarak yüzde 30’unu gerçekleştirdi. Okula dönüş dönemindeki harcamaların yüzdesel olarak dağılımında özel okullar ve devlet okullarında farklılıklar görülüyor. Devlet okullarındaki harcamaların yüzdesel dağılımında kitaplar devlet tarafından karşılandığı için kırtasiye masrafları daha yüksekken, özel okullardaki harcamaların yüzdesel dağılımında kitap harcamalarının daha yüksek olduğu görülüyor.

YÜZDE 31,5’İ KIRTASİYE, YÜZDE 68,5’İ KİTAP

Okula dönüş döneminde yapılan cironun yüzde 31,5’ini kırtasiye, yüzde 68,5’ini kitap satışları oluşturuyor. Kırtasiye kategorisinde en çok satılan ürünlerin başında defter, kalem, boyama ürünleri, kağıt ve yapıştırıcılar ve okul çantası geliyor. Kitap kategorisinde ise sınavlara hazırlık kitapları, özel okullara satılan ders kitapları ve okuma kitapları en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.

LİSELİLERİN TERCİHİ 'TEK DEFTER'

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri küçük boy defterleri tercih ederken lise ve üniversite öğrencilerinde büyük boy defterlere ilgi daha çok görülmekte. Okul öncesinde boyama defterlerine, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinde ise tek ortalı defterlere ilgi görülürken özellikle lise ve üniversite öğrencilerinde tüm derslerin notlarını bir arada tutabilecekleri defterlere rağbetin daha fazla olduğu görüldü.

(CİHAN)


Ekonomi