Kızılay’dan nefes kesen kurtarma operasyonu

10 Eylül 2011 - 13:52

BURSA - Kazalar ve acil hastalık durumunda toplumu bilgilendirmek isteyen Kızılay Bursa Şubesi, düzenlediği uygulamalı eğitimle dikkat çekti. 112, Sivil Savunma, İtfaiye ve Polisin katıldığı, kaza yapan araçtan yaralı kurtarma operasyonu, heyecanla izlendi.
Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü ´Dünya İlkyardım Günü´ olarak kutlanan etkinlikler, Orhangazi Parkı’nda gerçekleştirildi. “Herkes için ilkyardım” temasıyla Kızılay Bursa Şubesi’nin 112, Sivil Savunma, İtfaiye ve Polisin katılımıyla düzenlediği etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.
Etkinlikler, ilkyardım eğitmenlerinin, gönüllülerinin Kızılay önünden Orhangazi Parkı’na yürüyüşü ile başladı. Orhangazi parkında ise eğitmenler tarafından toplanan kalabalığa cansız mankenler üzerinde uygulamalı ilk yardım eğitimi verdi. Vatandaşların ilgiyle izlediği eğitimlerin ardından, kaza yapan bir araç içerisinde sıkışan iki kişi için kurtarma operasyonu yapıldı.
Araç altında kalan bir kişi ile içerde sıkışan bir kişinin kurtarılmasının canlandırıldığı operasyon nefes kesti. Olay yerine polis, 112, sivil savunma ve itfaiye araçları intikal etti. Yaralılara ilk müdahalenin ardından sivil savunma ekipleri araç altında kalan cansız mankeni kurtardı. Vatandaşlar, büyük bir süratle gerçekleştirilen kurtarma operasyonunu dikkatle takip etti. Gösterinin ardından havuzun etrafında vatandaşlarla birlikte el ele tutuşan ekipler, ilkyardım zinciri oluşturdu. Dayanışmanın simgesi olan balonların gökyüzüne bırakılmasıyla program son buldu.
Kızılay Bursa Şube Başkanı İbrahim Dokunmazer, Türkiye’de ilk defa Türk Kızılayı Bursa şubesi olarak ilk yardım eğitim merkezimizi açtıklarını hatırlatarak, şunları söyledi: "Türkiye’de şuanda 26 şube, bine yakın yetişmiş eğitimci var. 65 bin eğitimci eğitildi bugüne kadar. Bu çalışmalarımız devam edecek. Ama tabii ki yeterli değil. Biz herkese ilk yardım parolası ile yola çıktık. Bu yaptığımız tatbikatlarla halkımızı bilgilendirerek, ilk yardıma gerekli önemin verilmesine davet etmek istedik."

(CİHAN)


Güncel