KOBİDER’den altın yumurtlayan ATM’ye tepki

23 Mart 2011 - 13:03

İSTANBUL - Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, kimi bankaların şubelerinden ya da ATM’lerinden altın satmasını tepkiyle karşıladı. Özgenç,”Uygulama kuyumculuğa saygısızlıktır. Haksız rekabettir. Etik değildir. Herkes kendi işini yapmalıdır. Nasıl ki kuyumcunun para satması etik değilse bankanın da kuyumcu gibi altın satması aynı şekilde etik değildir. Yetkililer bir an önce bu duruma dur demeli.” ifadelerini kullandı.
Nurettin Özgenç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Sarraf ve kuyumculuk dünyanın saygın alanlarının başında gelmektedir ancak son senelerde haksız rekabete soyunulmasıyla erozyona uğramaktadır. Bunda en büyük etken kimi bankaların bu sektörün içine girmesidir. Bankalar son zamanlarda vatandaşa perakende altın satışı yapmaya başladı (gram altın vb), bu durum ticaret kanuna ve rekabet şartlarına uygun mu değilmi, araştırılmalıdır. Güç günler geçiren sarraf-kuyumcu esnafının görevine el atan finans kurumlarının kuyumcu dükkanı gibi faaliyet yürütmesi uygun değildir.”
Bankaların perakende altın satmasının rekabet bakımından büyük sorunlara sebep olduğunu vurgulayan KOBİDER Başkanı, şöyle devam etti:
“Altının aşırı derecede artması ve ekonomik bunalımdan dolayı iş yapamadığı için sorunları artan kuyumculuk bir de finans kurumlarının haksız rekabeti ile karşı karşıyadır.
Kimi bankalar şubelerinden ve ATM cihazlarından altın satmaya başladılar. Bu, en hafif ifadeyle kuyumculuğa saygısızlıktır. Haksız rekabettir. Etik değildir. Herkes kendi işini yapmalıdır. Nasıl ki kuyumcunun para satması etik değilse bankanın da kuyumcu gibi altın satması aynı şekilde etik değildir. Yetkililer bir an önce bu duruma dur demeli.
Vatandaşın bu tür altın satılan yerlere ATM'lere itibar etmeyeceğine kanaat getiriyorum. Çünkü halkımız senelerden beri bu işi yapan dükkanlardan yatırım ve altın günleri için gerekli olan ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Dolayısıyla bankalara gidip de sıra fişi alacak, yazılıp çizilecek veya ATM'den altın almaya çalışacak vb uzun uzadıya olan işlemler yerine yine bu işin ehli olan kuyumcuları tercih edecektir.”
Nurettin Özgenç, daha kendi işlerini yapma noktasında geri olan bakacıların başka alanlara girmesinin anlaşılır bir durum olmadığından yakınarak “Altın değerli bir hammaddedir. Fakat işlenmek suretiyle mücevherat ve takıya dönüşerek değişim aracı olmaktan çıkar. Önerimize kabul görseydi ne bankacı topladığı altın mevduatı devir daim yapmak için perakende altın alıp satmaya başlardı, ne de kuyumcular bankacılardan şikayetçi olurdu. Bu durum aynen Kamuoyunda Hipermarket Yasası olarak bilinen Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazaların küçük esnafı bitirmesine benziyor. Bu konu da yasa tasarısına eklenmelidir. Eğer bir önlem alınmazsa AVM'lerin bakkalları eritip yok etmesi gibi bankalarda kuyumcuları zamanla eritip piyasadan yok edecektir.” dedi.
Özgenç, son 15 senede 2.500 ton altın ithal edildiğini ve bunun 100 milyar dolara tekabül ettiğini aktarırken de şu değerlendirmelerde bulundu:
“Böyle olması bankaların altın satmasına sebep midir? Neymiş efendim 'Altının ulusal tasarrufta önemli bir yeri var, ama kayıt yok. Bu da Türkiye Cumhuriyeti’ni fakir gösteriyor.' gibi absürt iddialar da ortaya atıyorlar. Ayrıca 'Türkiye için bunun değişebileceğini düşündük ve altın bankacılığı alanında faaliyetlere başladık. Kuyumcular da alıp bize getirirse alırız. Her kim bu altını ibraz ederse biz alırız.' demek, bankacı olmayan para satmasına benzer."


(CİHAN)


Ekonomi