Kocaeli Şehir Tiyatroları’nda yeni sezon heyecanı

08 Ekim 2012 - 11:16

KOCAELİ - Kocaeli'nde, bu ay içinde sezonu açmaya hazırlanan Şehir Tiyatroları’nda perde heyecanı yaşanıyor. William Shakespeare’ın en ünlü eserlerinden biri olan 'Kral Lear' ile seyircisini selamlayacak olan Şehir Tiyatroları, bu yıl 9’u yeni olmak üzere 18 oyun sahneleyecek. Kocaeli seyircisi, 'Kral Lear'ın ardından Kasım ayında yine yeni bir oyunu seyretme fırsatı yakalayacak. Hüznü ve neşeyi aynı anda yaşatan ve son derece ilginç bir kurgusu olan 'Dişi Horoz' adlı oyun Kasım ayında Gölcük Kervansaray Sahnesi’nde perde açacak.

OYUNUN KONUSU

'Dişi Horoz' adlı oyunun; düşündürürken güldüren, insanı şaşkınlığa sürükleyen, hüznü ve neşeyi aynı anda yaşatan son derece ilginç bir kurgusu var. Babasının kahya olması nedeniyle Keçecizade Köşkü’nde doğup büyüyen, annesi kendisini doğururken vefat eden, babasını da kaybedince köşkte bir başına yaşamak zorunda kalan Güllü’nün gözünden anlatılan oyunda, pek çok çelişik karakterin bir arada yaşadığı Keçecizade Ailesi'nin trajikomik hikayesi konu ediliyor.

HEM YAZDI HEM YÖNETTİ

Mehmet Beyazıt’ın yazıp yönettiği, Meltem Özsavaş’ın yönetmen yardımcılığını, Arzu Bigat Baril’in ise sanat danışmanlığını yaptığı oyunda Bülent Baytar, Meltem Özsavaş, Zeynep Özan, Seda Güven Şahin, Salih Mat, Nuri Karadeniz, Aytek Mete Elgün, Işık Öztorun ve Levent Muratoğlu rol alıyor. Halen yoğun şekilde prova çalışmaları süren oyunun dekor tasarımında Rona Topçuoğlu, kostüm tasarımında Mehmet Ali Zeren, ses tasarımında ise Mehmet Cebe görev yapıyor.

(CİHAN)


Kültür Sanat