Kocaeli'nde çevreye zarar verenler bu cihazlardan kaçamıyor

30 Aralık 2012 - 12:41

KOCAELİ - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevreyi kirletenlere göz açtırmamak için teknolojinin son ürünü olan cihazlar kullanıyor. Cihazlar sayesinde, suları kirleten parametrelerin ölçümünü anında yapılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri, cihazları ilk olarak Derince’de bulunan Çenedere suyunun incelemesinde kullandı. Alınan örnek sular ekipler tarafından dere kenarında anında incelendi. Çevre Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri aldıkları numuneyi araçlarında yer alan cihazlar sayesinde 20 dakika içinde analiz etti.

Kullanımı oldukça kolay olan cihazlar, elde edilen verileri hafızasına ayrı ayrı kaydedebiliyor. Bu sayade hangi atıksu kaynağında ne tür ölçümler yapıldığı rahatlıkla görülebiliyor, geçmişe dönük değerlendirmeler yapılabiliyor.

Portatif ve taşınabilir tipte olan DR2800 Model Spektrofotometre cihazıyla atık sularda bulunan amonyum, fosfat, koi, kurşun, bakır, krom, kadmiyum, azot, anyonik deterjanlar, katyonik deterjanlar, TOC, demir, çinko, sülfat kirleticilerinin ölçümü yapılıyor. HT200S Model Yüksek Hızlı Termoreaktör cihazı sayesinde ise spektrofotometrede analiz edilmeden önce yüksek sıcaklıklarda ısıtma işlemi gerektiren COD, TOC, AOX, toplam azot, fosfat, fosfonat, organik asitler, toplam krom, demir, bakır, nikel, kadmiyum, kurşun, çinko kirleticilerinin ön işlemleri yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor. HQ40D Model Portatif Çoklu Ölçüm cihazı ile su kalitesinin belirlenebilmesi için önemli parametrelerden olan pH, çözünmüş oksijen, iletkenlik, TDS, tuzluluk, sıcaklık ölçümü yapılıyor.

(CİHAN)


Güncel