Kolay pişen Akkuş fasulyesi, gaz harcamasını kısacak

30 Aralık 2010 - 15:28

Ordu'nun Akkuş ilçesinde yetiştirilen kuru fasulyenin; hem protein açısından besleyici olduğu hem de en kısa sürede pişen kuru fasulye olduğu belirtildi. Yörede 'Akkuş şeker fasulyesi' olarak bilinen ürünün kısa sürede pişmesi nedeniyle ailelerin gaz harcamalarının düşmesine de katkı sağladığı bildirildi.

Ordu'nun yüksek ilçelerinden Akkuş'ta yıllardır yetiştirilen kuru fasulye, son birkaç yılda yapılan çalışmaların sonuç vermesiyle önem kazandı. Daha önce üreticilerin kendi ihtiyaçları için yetiştirdiği kuru fasulyenin talihi son 3 yılda Akkuş Ziraat Odası'nın ön ayak olduğu çalışmalarla yavaş yavaş değişmeye başladı.

Akkuş'ta 3 yıl önce kilosu 1 ile 1.5 lira arasında satılan kuru fasulye, bugün kilogramı 5 ile 7 lira arasında alıcı buluyor. Yine 3 sene önce sadece Akkuş civarında pazar bulan Akkuş şeker fasulyesi, Ordu, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerdeki büyük lokantalardan talep edilir hale geldi. Akkuş Ziraat Odası ise bir yandan coğrafi işaret belgesi çalışması yürütürken diğer yandan Ordu Üniversitesi ile birlikte fasulyenin özelliklerinin belirlenmesi için bilimsel bir çalışma yaptırıyor.

Fasulyenin de aralarında bulunduğu baklagillerin protein değeri yüksek olduğu için insan beslenmesinde önemli bir yeri olduğunu aktaran Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yılmaz, çalışmanın birkaç yıl daha devam edeceğini ancak ilk yıl sonuçlarının gelecek adına ümit veren bazı neticeleri olduğunu söyledi.

Akkuş'ta yetiştirilen fasulyenin damak tadının çok iyi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, bu fasulyede bulunan yüzde 22 protein değerinin, iyi bir değer olduğunu belirtti. Fasulyenin 20 dakika gibi bir pişme süresinin bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, bunun da fasulye için en düşük pişme süresi anlamına geldiğini bildirdi.

Prof. Dr. Yılmaz, gelecek yıllar içinde yapacakları çalışmaları ise türün bölgeye ait olup olmadığını ya da bölgedeki toprak yapısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için yürüteceklerini ifade etti.

Akkuş Ziraat Odası ise pilot bölge olarak belirlediği köy sayısını 4'ten 20'ye çıkararak çalışmalarını devam ettirmeyi planlıyor. Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, göç veren ilçenin daha şimdiden tersine göç almaya başladığını belirterek, "Emekliler bu fasulyeyi yetiştirmek için geliyor, asgari ücretle çalışanlar geliyor. Bir üretici 3 ton fasulye yaptığında kilosu 6 liradan 18 bin lira, 7 liradan 21 bin lira gelir sağlayacak. Biz ise hem sulama sistemleri kurarak, hem de organik olarak bu ürünü yetiştireceğiz." dedi.

Akkuş'ta halen 25–30 ton kadar Akkuş şeker fasulyesi yetiştirildiğini dile getiren Akkuş Ziraat Odası Başkanı Kaya, hedeflerinin 500 ton fasulye yetiştirmek olduğunu açıkladı.

Akkuş'ta fasulye yetiştiren üreticiler ise bütün Türkiye'ye tadı ve kolay pişmesi ve kabuğunun olmaması ile Akkuş şeker fasulyesini tatmaları çağrısında bulundu.


(CİHAN)


Ekonomi