Konukoğlu: Yerli otomobil, birkaç şirket bir araya gelirse üretilebilir

19 Eylül 2012 - 15:16

GAZİANTEP - Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, "Otomotiv sektörü için altyapı, nitelikli işgücü dahil her şey var ama otomobil üretmenin maliyeti yüksek. Hiçbir kuruluş yalnız başına bu sektöre yatırım yapmayı öngöremez. " dedi.

Özel Sanko Okulları öğrencilerinden bir grup, yeni eğitim yılının başlaması dolayısıyla Genel Müdür Murat Köylüoğlu ile birlikte Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi, Okul Kurucu Temsilcisi Adil Sani Konukoğlu’nu ziyaret etti. Öğrenciler Anadolu’da ilk ve tek olan Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi binasının yeni öğretim yılına yetiştirilmesinden dolayı Sanko Holding ve Konukoğlu ailesine teşekkürlerini iletti. Öğrencilerle sıcak diyaloglar kuran ve çeşitli sorular yöneltip, espriler yapan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da öğrencilerden başarılı olmaları için çok çalışmalarını ve kendilerine hedef belirlemelerini istedi.

Konukoğlu, lise öğrencilerinin yönelttiği, ‘Yerli otomobil üretimi mümkün mü?’ ve ‘Otomotiv sektörüne girmeyi düşünür müsünüz?’ sorularına şu yanıtı verdi: "Türkiye’nin sanayileşmede gösterdiği başarılar ortada. Otomotiv sektörü için altyapı, nitelikli işgücü dahil her şey var ama otomobil üretmenin maliyeti yüksek. Hiçbir kuruluş yalnız başına bu sektöre yatırım yapmayı öngöremez. Yerli otomobil üretmek için birkaç şirket bir araya gelirse elbette üretilir. Ve böyle bir yapının içerisinde yer almamamız için neden yoktur. Ama yalnızca üretmek yetmez, üretimi sürdürebilecek gerekli satış rakamlarına erişmek de önemlidir."

‘HAYDİ ŞU SEKTÖRDE DE YER ALALIM’ DİYE BİR SEKTÖRE GİRİLMEZ

Sanko olarak yeni bir sektöre girerken neler yapıldığı yönündeki başka bir soruya, Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri çok iyi analiz ettiklerini ve yer aldıkları sektörler ile bütünlük sağlamasına özen gösterdiklerini yanıtını veren Konukoğlu, "İnce eleyip sık dokuruz. ‘Haydi şu sektörde de yer alalım’ diye bir sektöre girilmez. Sorarız, sorgularız, araştırırız ve karar veririz." diye konuştu.

Konukoğlu, başarıda cesaretin rolü olup olmadığı yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi: "Başarıda cesaretin rolü elbette var ve çok önemlidir. Ancak cesaretle hareket ediyorum diye ortaya atılırken temkin elden bırakılmamalı. Ne olman gerekenden daha çok öne çıkacaksın ne de geride kalacaksın. Cesaretin gücünle orantılı olmalı. Cesur hareket edeceğim derken, atılganlığın ölçüsü kaçırılmamalı. Cesaret, temkin ve başarı, karlı yolda araç kullanmaya benzer. Gaz pedalına çok basarsan araç patinaj yapar ve sağa sola savrulur. Gaz pedalına az basarak tekerin karı kavramasını sağlarsanız yol alırsınız. Cesaret, gücünü bilerek ortaya çıkarsan başarıyı getirir, aksi takdirde hüsran olur."


(CİHAN)


Ekonomi