Konya tarihi Bedesten Çarşısı şehrin cazibe merkezi olacak

30 Mart 2010 - 13:22

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin, Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında hayata geçireceği Bedesten Projesi'nde son aşamaya gelindi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, koruma alanı olan bölgede çalışmaların titiz bir şekilde sürdürüldüğünü açıkladı. Akyürek, proje kapsamında tarihi Bedesten'i şehrin çekim merkezlerinden biri haline getireceklerini söyledi.

Konya'da, temeli Selçuklulara dayanan tarihi Bedesten çarşısı eski günlerine kavuşmayı bekliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin 'Kümelenme' çalışmaları projesi kapsamında çarşı, eski kalabalık günlerine tekrar kavuşacağı günleri bekliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, tarihi Bedesten'de gerçekleştirilecek düzenleme projesinin son aşamaya geldiğini açıkladı. Tahir Akyürek, tarihi Bedesteni Türkiye'nin en gözde alışveriş merkezi haline getireceklerini ifade etti.

Bedesten'de yapılacak düzenlemelerle ilgili çarşı esnafıyla toplantılar yapıldığını vurgulayan Başkan Akyürek, koruma alanı olan bölgede çalışmaların, Anıtlar Kurulu'nun onayı ve Koruma Planı'na uygun bir şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Büyük önem verdikleri proje kapsamında tarihi bölgedeki tüm binaların tek tek kodları, saçak ölçüleri, cephe hareketlilikleri, pencere-kapı boyutları gibi en küçük çıkıntıları dahi kayda aldıklarını belirten Başkan Akyürek, "Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamındaki en önemli alanlardan biri olan Bedesten, tarihi yapısına uygun bir şekilde gerçekleştireceğimiz proje sonrası şehrin çekim merkezlerinden biri olacak. Konya'ya gelen misafirler, şehirdeki tarihi mekanlar ve diğer alışveriş merkezlerinin yanı sıra; Bedesten'de Hazreti Mevlana'nın gezdiği, esnafı selamladığı sokaklarda gezerek alışveriş yapacak. Bölgeyi modern bir sentezle, tarihi dokuya uygun düzenleyerek ülkenin gözde mekanlarından biri haline getireceğiz." dedi.


(CİHAN)


Türkiye