Konya'da İşitme Engelliler Tercümanlığı kursu yoğun ilgi görüyor

16 Mayıs 2010 - 13:23

Konya Büyükşehir Belediyesi Engellilerin yaşam kalitesini yükseltmeye ve onları anlamaya yönelik Meslek Edindirme Kursu bünyesinde açtığı İşitme Engelliler Tercümanlığı Kursu'na ilgi her geçen gün artıyor. 4 yıldır devam eden kurstan bugüne kadar 600 kişi sertifika aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde ilk kez 2006 yılında açılan İşitme Engelliler Tercümanlığı Kursu'na ilgi her geçen yıl artıyor.

Genellikle ailesinde işitme engelli bulunanlar ve meslek sahibi olmak isteyenlerin tercih ettiği İşitme Engelliler Tercümanlığı Kursu'na zaman zaman işitme sorunu yaşayanlar da katılıyor. Yaklaşık 4 ay devam eden kurslarda, İşaret Dili Alfabesi, duygular, zamanlar, isimler, deyimler ve günlük hayatta kullanılan kelimeler öğretiliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İşitme Engelliler Tercümanlığı Kursu'nun, toplumun engellilerle daha sağlıklı iletişim kurması açısından önem arz ettiğini kaydetti. Başkan Akyürek, işitme engellilerle iletişimin sağlanmasına katkı sağlayan kurslara herkesin katılabildiğini dikkat çekerek şöyle konuştu, "Kurslardan bugüne kadar 600'ün üzerinde kişi mezun oldu. KOMEK bünyesinde iki ayrı kurs merkezinde 75 öğrencinin eğitimi devam ediyor. Talep olduğu sürece kurslar bundan sonra da devam edecek."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, fiziki, sosyal ve kültürel sac ayağında yürüttükleri belediyecilik çalışmalarında sosyal belediyeciliğin ayrı bir yeri olduğunu belirterek, bu kapsamda engellilere yönelik önemli çalışmalar yaptıkları söyledi. Engelliler Haftasını kutlayan Başkan Akyürek, "Konya'da engellerin kaldırılması için her gün yeni adımlar atıyoruz. Yapılan bu çalışmalar sayesinde vatandaşlarımızın engellilere bakış açısında değişim yaşanıyor" diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye