Korsan eylemlerin faturası ağır oldu (Özel)

23 Mayıs 2013 - 15:27

İSTANBUL - İETT Genel Müdürlüğü’nün korsan eylemlerde araçlarına zarar veren kişilere yönelik açtığı dava sonuçlandı. Belediye otobüslerine molotof bombası ve taş atmak suretiyle zarar veren, aralarında öğretmen bir kadının da bulunduğu şüpheliler toplam 5 milyon 712 bin lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

İstanbul’un çeşitli yerlerinde gerçekleşen korsan yürüyüş ve eylemlerde zanlılar, en fazla İETT otobüsleri ve duraklara zarar veriyor. Zararın boyutu zaman zaman milyonlarla ifade ediliyor. Otobüslere verilen zarar karşısında harekete geçen İETT Genel Müdürlüğü, zararın karşılanması için şüpheliler hakkında dava açtı. Dava konusu olan olaylar şöyle: Kazanılan ilk davaya konu olan olay Kadıköy’de gerçekleşti. 2003 tarihinde Söğütlüçeşme Atatürk Caddesi mevkiinde yasa dışı gösteri yürüyüşüne katılan bir grup tarafından yola bariyer kurulmak sureti ile İETT seferleri aksatıldı. Araçlara taş ve molotof kokteyli atılmak sureti ile de bir İETT otobüsüne zarar verildi. Yola bariyer konularak izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet suçu ile yargılanan sanıkların neden olduğu 670 bin liralık zarar, itiraz üzerine toplam 3 milyon 40 bin lira olarak sonuçlandı. Söz konusu miktar zararı veren kişiden taksitler halinde tahsil edilmeye başlandı.

İkinci olay ise 2005 yılında Taksim Meydanı’nda yaşandı. Meydanda izinsiz gösteri ve yürüyüş yapanlara polis tarafından müdahale edilmesi sonucu gözaltına alınan ve karakola götürülmek üzere görevli İETT otobüsüne bindirilen göstericiler taşkınlık yaparak aracın camlarını kırdı. Olayda bir siyasi partiye mensup öğretmen F.T. belediye otobüsüne zarar verdiği gerekçesiyle 900 bin lira para cezasına çarptırıldı. Söz konusu bedel F.T’nin maaşına haciz konularak taksitler halinde tahsil edilmeye başlandı. Şimdiye kadar iki taksit tahsil edildi.

2007 yılında Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi’nde yolu kesen 90 kişilik grup, terör örgütü lehine slogan attığı sırada olay yerinden uzaklaşan otobüse taşlarla saldırdı. Zararın tahsili için icra takibi başlatıldı. İcra takibine sanıklar itiraz etti; ancak mahkeme kararı ile sanıkların aracına haciz konuldu. Ayrıca itirazın iptali sonucu sanıklardan toplam 1 milyon 772 bin lira tahsil edildi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ceza davasında sanıklar mahkum oldu. Ceza dosyası ise temyize gönderildi.

(CİHAN)


Güncel