Kosova'da ''Arşiv Belgelerinde Kosova ve Osmanlı Devleti'' uluslararası sempozyumu başladı

15 Nisan 2009 - 10:57

Kosova Devlet Arşivleri Ajansı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi'nin (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilen ''Arşiv Belgelerinde Kosova ve Osmanlı Devleti'' adlı uluslararası sempozyumuna çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

Kosova'nın başkenti Priştine'de "'Tarihi hoşgörü ile yazmak" sloganıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma Türkiye'den 35 bilim adamı katılıyor. Aralarında Türkiye Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Yusuf Sarınay, Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, TİKA Daire Başkanı Mehmet Yılmaz ile Kosova'dan da çok sayıda bilim adamı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Kosova Başbakanı Yardımcısı Ram Manay Kosova'da tarihi kitapların birçoğunun dayanağı olmadığını vurgulayarak bugün gerçekleşen bu sempozyumun Kosova'nın tarihi için önemli bir gün olduğunu belirtti. Manay, "Bundan sora tarihi kitaplar uyduruk bilgilerle değil gerçeği yansıtan arşiv belgelerine dayanılarak yazılacaktır." dedi.

TİKA Daire Başkanı Yılmaz da sempozyumu "doğru bir adım" olarak niteledi. Yılmaz ayrıca TİKA'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin Kosova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Doğan Işık da, "Balkanlarla yüzyıllara dayanan tarihi ortak kültürel bağlarımız var. Bugün bu yüzyıllara dayanan ortak yaşamımızı tarihi belgelerle gün yüzüne çıkarıyoruz" şeklinde konuştu. Işık'ın konuşmasının ardından konuşan Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sarınay aldı. "16. Yüzyılın İkinci Yarısında Balkanlarda Osmanlı Yönetim Anlayışı Özellikleri'' konulu tebliğini sundu.

Sempozyuma Kosova, Türkiye, Karadağ, Sıbistan, Makedonya, Arnavutluk, Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan'dan bilim adamları katılarak tebliğlerini sunacak.


(CİHAN)


Dünya