Köylerine 7 saatlik yolculuktan sonra ulaştılar

28 Mart 2012 - 10:17

MUŞ - Muş’un Korkut ilçesine bağlı Değirmentaş köyü Kaşdibi mezrası sakinleri, yolların karla kapalı olması sebebiyle merkezden köye dönmek için 7 saat kızak üzerinde gitmek zorunda kaldı.

Muş Devlet Hastanesi'nde, gözünden tedavi olan Bedevi Taşdemir (65) ile karaciğerinden muayene olan Onur Taşdemir (23), köye gitmek üzere Muş’tan yola çıktı. Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesine kadar köy minibüsü ile gelen hastalar, Altınova beldesinden sonraki yolu kızak üzerinde gitmek zorunda kaldı. Köyün yolunun karla kapalı olması sebebiyle hastalar, köylüler tarafından 7 saat kızak üzerinde taşınarak köye ulaştırıldı. Kış aylarında, sürekli benzer sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Kaşdibi mezrası sakinlerinden Mehmetcan Taşdemir, sıkıntılarının giderilmesini istediğini ifade etti.

Korkut Kaymakamı Adnan Daldal, konuyla ilgili açıklamasında, Kaşdibi mezrasına giden iki yol bulunduğunu belirterek, köylülerin açık olan yolu tercih etmediklerini söyledi.

Ekipler tarafından açılan yolun, köylüler tarafından kullanılan yola oranla 40 kilometre daha kısa olduğunu belirten Daldal, “Bahse konu olan mezramıza giden iki yol var. Köylülerimizin kızakla gittiği yoldaki kar kalınlığı yer yer 4-5 metreyi buluyor. Bu yolu açabilmek neredeyse imkansız. Biz ekiplerimiz ile mezramıza giden diğer yolu sürekli olarak açık tutuyoruz, ancak köylülerimiz bu yolu, uzun olduğu için kullanmak istemiyorlar. Bu nedenle kapalı yolu kullanıyorlar.” dedi.


(CİHAN)


Güncel