Kremlin’den 'Annan ziyareti' açıklaması: Suriye'de BM gözlemci süresi uzatılmalı

17 Temmuz 2012 - 00:14

MOSKOVA - Her gün onlarca insanın yaşamını yitirdiği Suriye’de sorunun çözümüne yönelik çalışmalarda Moskova merkez haline geldi. BM Güvenlik Konseyi’nde askeri müdahaleye izin verecek 7. maddeye onay vermeyeceğini açıklayan Rusya, muhalif isimlerin ardından BM Güvenlik Konseyi Özel Temsilcisi Kofi Annan’ı ağırlıyor.

Annan ilk olarak akşam saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı misafirhanesinde iki saat süren görüşme öncesi Annan’ın binaya girişi ve çıkışı görüntülenebildi. Akşam yemeği olarak gerçekleşen Annan-Lavrov görüşmesinde 21 Temmuz’da süresi dolacak BM gözlemcilerinin süresinin 90 gün daha uzatılması, dış askeri müdahaleye gidecek 7. madde ve benzeri herhangi bir adıma izin verilmemesi, Suriye muhalefeti ile temasın sürdürülmesi konularının ele alındığı kaydediliyor.

CENEVRE KARARLARI VE ANNAN PLANINA TAM DESTEK

Annan’ın Moskova temaslarında önemli görüşme ise yarın gerçekleşecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşme öncesi, Annan’ın misyonuna tam destek mesajı yayınladı. Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada 14 Nisan’da BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen karar çerçevesinde Annan barış misyonuna ve 30 Haziran’da Cenevre’de Suriye krizinin çözümüne yönelik bakanlar toplantısında alınan kararlara Rusya’nın desteğinin süreceği belirtildi.

BM GÖZLEMCİLERİNE 3 AY EK SÜRE

Annan’ın “altı madde” olarak belirlenen planının sorunun çözümü için tek yaşayabilir platform olduğuna değinilen açıklamada, 21 Temmuz’da süresi dolacak BM gözlemci misyonu çalışmalarının önümüzdeki üç aylık dönem için daha uzatılması gerektiği vurgulandı. Kremlin bildirisinde, “Yaklaşımımız Cenevre mutabakatının tam uygulanması ve BM Suriye misyonunun önümüzdeki 3 aylık dönem için uzatılması yönünde… Muhalif gruplar, militan yapılar ve hükümet güçleri şehirlerden ve yerleşim bölgelerinde çekilmeli… Bölgede yaşananlarla ilgili tek objektif bilgi kaynağı BM gözlemcileri” ifadeleri yer aldı.

MOSKOVA’DA YENİ ZİRVE TALEBİ

Krizin çözümünde Cenevre’de ele alınan “geçiş hükümeti” kurulması yönündeki kararların önemli yapıtaşlarından biri olduğu kaydedilen açıklamada, ikinci toplantının Moskova’da sonra da yeniden Cenevre’de görüşmelerin sürdürülebileceği ifade edildi.

Rusya’nın önceliğinin Annan planı ve Cenevre kararlarının uygulanması olduğu, böylece Ortadoğu’nun hassas coğrafyasında krizin derinleşmesi tüm bölgeye doğru genişlemesi muhtemel istikrarsızlığın önüne geçilebileceği vurgulandı. Bunun için Moskova’nın Suriye muhalefetinden birçok ismi ağırladığı, muhalefet üzerinde ağırlığı olan ülkelerin de benzer bir durum sergilemesi talebi dile getirildi.

LAVROV: ŞANTAJ YAPIYORLAR

Diğer taraftan Lavrov, Annan’la görüşmeden önce bir basın toplantısı düzenleyerek Moskova’nın Suriye krizinde tutumu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunmuştu. Moskova’nın 3 aylık ek süre talebine karşılık askeri müdahaleye izin verecek 7. Maddeye onay vermeleri yönünde şantaj yapıldığını savunan Lavrov, “gözlemcileri koz olarak kullanmak kabul edilemez” dedi.

ESED AYRILMAYACAK

Rusya’nın Suriye lideri Beşşar Esed’i değil, Annan planını desteklediğini savunan Lavrov, Suriye’deki çatışmaların dini boyut kazandığını ve El-Kaide terör örgütünün faaliyetlerini artırdığını savundu. Batılı ülkelerin Rusya’nın Esed’i görevi bırakması yönünde ikna etmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Lavrov, “Bu gerçekçi değil. Esed ayrılmayacak. Bizim desteklediğimiz için değil. Arkasında ülkenin çok büyük bir kesiminin desteği olduğu için…” değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)


Dünya