KTÜ Rektörü Baykal, ailelerden kendileri ile iletişim halinde olmalarını istedi

11 Ekim 2013 - 14:15

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, kirli emellerini öğrencilerinin üzerinden gerçekleştirmek isteyenlerin tuzağına düşmemesi için ailelerden kendileri ile iletişim halinde olmalarını istedi. Baykal, “Bizlerle iletişim içinde olmanız, çocuklarımız üzerinden kirli emellerini gerçekleştirmeyi amaçlayanların, çocuklarımızın bugünü ve geleceğini heba etmelerini önleyecektir.” dedi.

KTÜ’nün 51. eğitim öğretim yılı açılış töreni, Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Törene Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul’un da bulunduğu davetliler, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Rektör Baykal, burada yaptığı konuşmada, üniversitelerin insanlığın kurumsallaştırdığı bilgi ve üretim merkezlerinin en önemlisi olduğunu belirtti. Temel hedeflerinin yenilikçi bir üniversite ortaya koymak olduğunu dile getiren Baykal, yereli aşarak onu evrensel değerlerle birleştiren, düşünce özgürlüğünün egemen olduğu, uygarlığa katkıda bulunan şehrin ve ülkenin kalkınmasına, milletin refah ve huzuruna hizmet eden özellikte bir üniversite modeli geliştirmeye çalıştıklarını anlattı.

Konuşmasında ülkenin içinde bulunduğu şartlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Baykal, ülkenin birlik ve beraberlik içinde kardeşlik hukukunu koruyarak daha ileri taşımanın yol ve yöntemlerinin araştırılması noktasında sorumluluklarının farkında olduklarını dile getirdi. Bu sorunların çözümüne destek sağlamayı üniversitelerin sosyal sorumluluğunun bir gereği olarak gördüklerini ifade eden Baykal, akademisyenlerin bu alanda yapacakları her türlü çalışmaya destek olacaklarının sözünü verdi.

Ortadoğu’da yaşanan sıcak gelişmelere de değinin Rektör Baykal, “Yanıbaşımızda insanların akıl almaz yöntemlerle, kimyasal silahlarla katledildiği şu günlerde ülkemizin ve milletimizin her zamankinden daha fazla barış, kardeşlik ve huzura ihtiyacı aşikardır. Herkesin ifrat ve tefrit arasında bocalamadan, itidalle kendi hissesine düşeni yapması insani ve tarihi bir sorumluluktur.” dedi.

Aralarına yeni katılan öğrencilere daima yanlarında olacaklarını söyleyen Baykal, ailelerden de çocuklarının nitelikli, şahsiyetli bireyler olarak yetişmesi için destek istedi. Ailelerin kendileri ile iletişim halinde olması tavsiye eden Rektör Baykal, şöyle seslendi: “Bizlerle iletişim içinde olmanız, çocuklarımız üzerinden kirli emellerini gerçekleştirmeyi amaçlayanların, çocuklarımızın bugünü ve geleceğini heba etmelerini önleyecektir. Gelin çocuklarımıza, birlikte aydın gelecek hazırlayalım. Onları huzur ve güven içerisinde eğitip geleceğe hazır hale gayretimizden emin olunuz.”

(CİHAN)


Güncel