Küçük Nagihan, Türkiye'de MR uyumlu kalp pili takılan ilk çocuk oldu

30 Aralık 2010 - 12:59

Samsun'un Çarşamba ilçesinde kalp ritmi bozukluğu sebebiyle hastane hastane dolaşan 9 yaşındaki Nagihan Aydemir, Türkiye'de MR uyumlu kalp pili takılan ilk çocuk oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü'nde gerçekleştirilen başarılı ameliyat sonucunda takılan pille sağlığına kavuşan küçük Nagihan, en çok okulunu ve arkadaşlarını özlediğini söyledi.

Çarşamba'nın Alibeyli köyünde oturan Âdem-Zuhal Aydemir çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Nagihan, doğuştan kalp hastası. Kalbinde ritim bozukluğu olan Nagihan'ın bu hastalığı, iki buçuk yıl önce beden eğitimi dersine katılmak için istenen sağlık raporuyla ortaya çıktı. Küçük kızın kalbinden şüphelenen köydeki aile hekimi, aileyi Çarşamba Devlet Hastanesi'ne sevk etti. Bir süre tedavi gören küçük Nagihan, daha sonra çabuk yorulma, baş dönmesi ve bayılma gibi şikâyetlerinin artması üzerine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü'ne sevk edildi.

Çocuk Kardiyolojisi Bölümü'nde çeşitli tetkiklerden geçirilen öğrenciye, kalp hızında yavaşlama teşhisi konuldu. Uzun süre takip altında tutulan Nagihan Aydemir'e OMÜ Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Sungur ve Doç. Dr. Sabri Demircan, Türkiye'de bugüne kadar sadece yetişkinlere nakledilen MR uyumlu kalp pili takılmasına karar verdi. Dün gerçekleştiren ameliyatla pil, küçük Nagihan'ın kalbine başarıyla yerleştirildi. Geceyi yoğun bakımda geçiren öğrenci, sabah Çocuk Kardiyolojisi Bölümü'ndeki odasına alındı. Ameliyatın ardından kızını ilk kez gören anne Zuhal Aydemir ile baba Âdem Aydemir, mutluluklarını gazetecilerle paylaştı.

BABA AYDEMİR: DOKTORLAR KIZIMI BİZDEN FAZLA DÜŞÜNÜP HER ŞEYİYLE İLGİLENDİ

Tedavi sürecinde doktorların kızlarını kendilerinden fazla düşünüp yakından ilgilendiklerini dile getiren inşaat işçisi baba Âdem Aydemir (36), MR uyumlu kalp pilinin masrafını devletin karşıladığını söyledi. Devletin kendilerine sahip çıktığını ifade eden baba Aydemir, "Kızımın hastalığı doğuştanmış. İlkokul birinci sınıfa giderken okulun beden eğitimi dersi için sağlık raporu istenmişti. Rapor almak için aile hekimliğine gittik. Aile hekimi bizi Çarşamba Devlet Hastanesi'ne sevk etti. Çarşamba da bizi üniversiteye yolladı. 2.5 yıldan beri gelip gidiyoruz. Tıp fakültemizde de bu tip ameliyatların yapıldığına inandığımız ve doktorlarımıza güvendiğimiz için ameliyatı burada yaptırmak istedik. Ameliyattan sonra kızımı yoğun bakıma aldıkları için şimdi gördük. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.

Ev hanımı Zuhal Aydemir ise kızı sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu kaydetti. Geçirdiği ameliyat ile MR uyumlu kalp pili takılan ilk çocuk unvanı sahibi olan Nagihan Aydemir de "Çok iyiyim. Bütün doktorlara çok teşekkür ediyorum. Bana iyi baktılar. Biran önce çıkmayı istiyorum. En çok okulumu ve arkadaşlarımı özledim." şeklinde konuştu.

Küçük Nagihan'a kalp pilini takan OMÜ Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Sungur ve Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sabri Demircan, ameliyata ilişkin bilgi verdi. Nagihan'ın kalbinin normalde 60 ile 100 arasında atması gerekirken bazen 250 çıkıp çok yavaşladığını gözlemlediklerini ifade eden Doç. Dr. Metin Sungur, "Genelde ileri yaşlarda görülen bu rahatsızlık ölümcül olabiliyor. Nadir de olsa çocuklarda da görülebiliyor. Bunlardan birisi de Nagihan'dı. Bu çocuktaki sorun, kalbin elektriksel sistemini etkileyen doğumsal bir nedenden veya annenin gebelik esnasında geçirdiği bir hastalık veya kullandığı ilaçtan kaynaklanmış olabilir. Bu nabız düşüklüğünün çocukta şikâyetlere yol açması ve daha da önemlisi özellikle geceleri aşırı nabız düşmesinin istenmeyen tehlikeli ritim bozukluklarını tetikleyebileceği düşüncesiyle MR uyumlu kalp pili takılmasına karar verdik. Türkiye'de ve dünyada geçmişi çok eski olmayan bu piller erişkinlere uygulanıyordu. Biz ise ilk kez bir çocuğa yerleştirdik. Çocuk bir hastada hayat boyu kalacak bir sistemi yerleştirirken MR uyumlu olmasının önemi büyük. Çünkü diğer pillerle MR çekilemediği için çoğu hastalığa tanı koymak zorlaşıyor. Başarılı bir ameliyatla Nagihan'ın kalp ritmi normale döndü. Şuan sağlık durumu ise gayet iyi." ifadelerini kullandı.


(CİHAN)


Türkiye