Kurban kesim kursuna katılan kursiyerler sertifikalarını aldı

03 Ekim 2013 - 11:02

KIRIKKALE - Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte acemi kasapların sayısını düşürmeyi hedefleyen İl Halk Eğitim Müdürlüğü, açtığı kursla birlikte 23 kasaba sertifika verdi.

Halk Eğitim Müdürü Osman Kara, Halk Eğitimi Merkezi tarafından 23 kasap adayına 40 saatlik teorik kurban kesim kursu verildiğini söyledi. Özel bir kesimhanede verilen kursa, 23 kasap adayı katıldı. 40 saat süren eğitimde kursiyerlere kurban kesiminin nasıl yapılacağı, nelere dikkat edileceği, etin nasıl parçalanacağı anlatıldı. Kursta, kurban kesilirken uygulanacak dini kurallar, okunacak dualar hakkında da bilgi verildi. Kursun son gününde ise kasaplara, kesimhanede büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesimi, uzmanlar tarafından uygulamalı olarak gösterildi.

Kasaplık kursu hakkında bilgi veren Halk Eğitim Müdürü Osman Kara, kursun her yıl yapıldığını, bu yıl 23 kasap adayının katıldığını, yapılan kurslarla birlikte kurban bayramında yaşanan olumsuzlukların önüne geçildiğini söyledi. 40 saat süren eğitimde kursiyerlere, kesim teknikleri ve hijyen gibi önemli konularda bilgilerin verildiğini belirtti.

Veteriner Hekim Mehmet Doğan ise kurban alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında vatandaşları uyardı. Kurbanlıkların kulak küpesi, sağlık raporu ve pasaportlu olmasına dikkat edilmesini isteyen Doğan, kurban pazarında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün denetim ekiplerinin bulunduğunu, ekiplerden yardım alabileceklerini kaydetti.

(CİHAN)


Güncel