Kurbanlık fiyatları geçen yıl ile aynı

11 Ekim 2013 - 12:11

MALATYA - Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Malatya’daki hayvan pazarı, çevre kentler ile yerli yetiştiriciler tarafından getirilen kurbanlıklarla doldu. Küçükbaş hayvanların fiyatı 350 lira ile 750 lira arasında değişirken, büyükbaş hayvan fiyatları 2 bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, hayvan pazarını gezerek besicilerle ve vatandaşlarla sohbet etti. Kurbanlık seçimine ve kesimine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Temel, vatandaşların kurbanlık alırken kulak küpelerine, veteriner sağlık raporlarına ve pasaportlarına dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı. Kurbanlık fiyatlarının geçen yıl ile aynı olduğunu belirten Akın, küçükbaş hayvanlarda kilo fiyatının 8.5 TL ile 9.5 TL arasında değiştiğini, hayvan fiyatının isi 350 TL ile 750 TL arasında satışa sunulduğunu ifade etti.

Türkiye ve Malatya’da hayvan sıkıntısı olmadığını vurgulayan Akın, yetiştiricilerin satış yaparken, vatandaşların da kurbanlık alırken sahte para, çek gibi finans araçlarına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.
İhsan Akın, Türkiye’deki küçükbaş hayvan varlığının devamı için erkek hayvanların tercih edilmesini istedi. Yetiştirici Aziz Sevim ise pazarda hareketliliğin geçtiğimiz yıla göre daha iyi olduğunu belirtti.

"KURBANIN TÜYLERİ PARLAK OLMALI"

Veteriner Hekim ve AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Osman Güder de kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Öncelikle alınacak kurbanlığın tüylerinin parlak olması gerektiğini belirten Güder, hayvanın herhangi bir organında aksaklık olmamasına dikkat edilmesini söyledi. Hayvanın sağlıklı olmamasının kurban edilmesine engel olduğunun altını çizen Güder, “Hayvanı yürüttüğünüzde arzulanan yere gidemeyecek kadar topal ise bu hayvan kurban olamaz. Hayvan aşırı zayıf ise gözle görülebilen bir hastalık varsa, yani ağız burun akıntısı geliyorsa kurban edilemez. Küçükbaşta 1 yaşını, büyükbaşlarda 2 yaşını dolduran hayvanlar kurban edilebiliyor. Bunu anlamak için hayvanın dişlerinde arpacık çukuru oluşup oluşmadığının, süt dişlerinin dökülüp dökülmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor.” dedi.

"ET YEME NİYETİ OLMAMALI"

Diyanet-Sen Şube Başkanı Refik Metin ise ortaklıkların hiçbirinin ‘et yeme’ niyetiyle kurbanlık hayvana ortak olmamaları gerektiğini ifade etti. Kurbanlık hayvandan hisse alacak bir kişinin ‘et yeme’ niyetiyle ortak olması durumunda diğer ortakların da niyetinin boşa çıktığını söyleyen Metin, bununla birlikte kurbanlık hayvanlara işkence edilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Metin, şöyle devam etti: “İslam dini insana da hayvana da değer veriyor. Hayvan kurban edilirken hoş olmayan görüntülere izin verilmemesi gerekiyor. Hayvanı sürükleyerek, ıslatarak götürmek Müslümana yakışmayan tavırlardır. Kurbanı kesen kişinin ehil olması gerekiyor. Aksi durumda yanlış görüntüler ortaya çıkıyor. İslam şefkat dinidir. Hayvanlara merhametli davranmalı, kurbanı keserken keskin araçlar kullanılmalıdır. Kurbanlık hayvanların sakatatları ve kanları düzenli bir şekilde gömülmelidir.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel