Kurbanlık hayvanlar denetlendi

08 Ekim 2013 - 17:28

ZONGULDAK - Zonguldak'ta vatandaşların rahat ve temiz bir ortamda kurbanlık hayvan alışverişini gerçekleştirebilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından kurban pazarı denetlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri Ankara çevre yolu üzerine kurulan kurban pazarında yaptıkları denetimde ilaçlamadan, kulak küpelerine ve aşı kağıtlarına kadar sıkı bir şekilde incelendi. Ekipler, kurbanlık pazarını ilaçlama çalışmalarının bayrama kadar devam edeceğini kaydetti.

Yapılan denetimlerden son derece memnun olduklarını belirten besiciler, “Bu çalışmaları takdir ediyoruz. Geliyorlar, sağlık raporu var mı diye kulak küpelerine bakıyorlar. Daha sonra ilaçlamalarını yaparak bize her türlü yardımcı oluyorlar. Allah razı olsun” dedi.

Yapılan denetimlerde şu ana kadar herhangi bir hastalıklı hayvana rastlanmadığını ifade eden Veteriner Hekim Ali Özçelik ise şunları söyledi: “Her sene Kurban Bayramı öncesinde belediyeyle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Hayvan pazarı belli dönemlerde belli yerlerde kuruluyor, buna bağlı olarak da gördüğünüz gibi mekanın ilaçlamasını günlük olarak yapıyoruz. Ayrıca hayvanların kurbanlık pazarı olması sebebiyle kapak dişlerini atıp atmadığına bakıyoruz. Çünkü kapak dişsiz hayvanın kurbanlık pazarına girişi yasak. İlaçlama işi de nizami ve düzgün bir şekilde yapılıyor. Yaptığımız denetimlerde şu anda hayvan pazarımızda herhangi bir hastalık emaresine rastlanmadı. Hayvanlarını getiren vatandaşlardan evraklarının fotokopilerini alıyoruz. Çünkü hangi hayvanlar kurban amacıyla başka illerden ilimize gelmişse bunların tespitini yapıyoruz.”

(CİHAN)


Güncel