Kurtulmuş: Millet için anayasa yapmak zorundayız

08 Mart 2012 - 13:00

ANKARA - Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, halk ile birlikte millet için yeni bir anayasa yapmak zorunda olduklarını söyledi. Yeni yapılacak anayasanın milleti merkeze alan bir metin olması gerektiğine değinen Kurtulmuş, yeni anayasa için 'millet anayasası' ifadesini kullandı.

Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde anayasa çalışmaları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Yeni anayasanın nasıl olması gerektiğine değinen Kurtulmuş, yeni yapılacak anayasanın halk ile birlikte millet için yapılması gerektiğini söyledi. Yeni anayasa için parti olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Kurtulmuş, anayasa yapılmasına ilişkin genel çerçeveleri içeren bir taslak hazırladıklarını kaydetti. Kurtulmuş, şimdiye kadar 2 bin noktaya bu çalışmayı ulaştırdıklarını, hedeflerinin 5 bin noktaya ulaştırmak olduğunu ifade etti. Ayrıca bugünden itibaren parti olarak pankartlı kampanyaya başlayacaklarını açıklayan Kurtulmuş, üzerinde 'Kavgayı bırakın yeni anayasa yapın' yazılı pankartı basın mensupları ile paylaştı. Sanal alemde ise yeni anayasa ile ilgili anket düzenlediklerini söyleyen Başkan Kurtulmuş, “Sanal alemde de www.anayasaanketi.com adresi üzerinden anayasa çalışmalarına ilişkin milletimizin görüşlerini alacağız. Ayrıca anayasa çalışmalarında halkın daha etkin şekilde katılması için yönlendirme çalışmalarını sürdüreceğiz.” dedi. Kurtulmuş, bu çalışmalarla hedeflediklerini şöyle sıraladı: “Birincisi toplumda yeni anayasa talebini diri tutmak. İkincisi bu sürece milleti dahil etmek. Üçüncü amacımız ise bu Parlamento'da 2012 yılında özgürlükçü, katılımcı, eşitlikçi ve demokratik bir anayasanın yapılmasını sağlamak.”

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, yaklaşan ‘18 Mart Çanakkale Zaferi’ ile ilgili yapacakları programı da açıkladı. Kurtulmuş, 18 Mart törenlerinin arasına sıkışmamak için bir hafta önce yani 11 Mart tarihinde Çanakkale’de gençlik kollarının yapacağı etkinliğe katılacaklarını sözlerine ekledi.

(CİHAN)


Politika