Kuzey Kore'de değişen anayasada nükleer silahlara vurgu

31 Mayıs 2012 - 11:29

SEUL - Anayasasında değişikliğie giden Kuzey Kore, yeni metinde "nükleer silahlara sahip ülke" olarak tanımlandı.

Kuzey Kore’nin tanıtım sitelerinden www.naenara.com.kp’de yayınlanan anayasa metninde, Kim Jong-il’in ölümünün ardından değişikliğe gidildi. Yeni metinde, eski metnin aksine ‘Kim İl-sung’un Anayası’ yerine ‘Kim İl-sung ve Kim Jong-il’in Anayasası’ ibaresi var. Değişen yeni anayasanın genel farkı ölen lider Kim Jong-il’in ülke yönetimindeki yeri ve vatana katkısı bölümlerinin eklenmiş olması.

"NÜKLEER SİLAHLI ÜLKE"

Kuzey Kore’nin yeni anayasasındaki en ilginç değişiklik ise giriş bölümünde. Ölen lider Kim Jong-il’in rolünün vurgulandığı kısma 3 cümle eklendi. Söz konusu bölümde, “Liderimiz Kim Jong-il, tüm dünyada sosyalizm çöküşe geçip, emperyalist güçler cumhuriyet karşıtı eylemlerinini arttırdığı bir hengamede, askeri diplomasi siyaseti ile Lider Kim İl-sung’ın ali mirası sosyalizmi şerefli bir şekilde korumuş ve vatanımızı yenilmez, nükleer silahlı, karşı konulmaz askeri güce sahip bir ülke haline getirmiş, müreffeh bir devletin inşası için gerekli yolları açmıştır.” maddesi ile nükleer silahların varlığı ilk defa anayasaya girmiş oldu.

Uzmanlar, yeni lider oğul Kim Jong-un rejiminde nükleer silahların bir diplomatik kart olarak kullanılacağının görüldüğünü belirtiyor.

İlk olarak 8 Eylül 1948’de kendi anayasasının kabul eden Pyongyang yönetimi, daha önce 1972, 1992, 1999, 2008, 2010 yıllarından anayasa metninde değişikliğe gitmişti.

(CİHAN)


Dünya