Lavrov ve Davutoğlu’ndan acil Suriye konferansı çağrısı

09 Kasım 2013 - 17:21

MOSKOVA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de krizin çözülmesi için Cenevre’de ikincisi planlanan konferansın bir an önce toplanması çağrısında bulundu.

Mayıs ayında ABD ve Rusya’nın öncülüğünde yapılması planlanan konferans Kasım sonuna ertelenmişti. Suriye lideri Beşşar Esed’in geçiş hükümetinde yer alması konusunda mutabakat sağlanamadığı için zirve ile ilgili somut adımlar atılamıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın muhalefeti Esed’li geçiş hükümeti konusunda ikna etmeye çalışmasını eleştirirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da zirvenin gecikmesine ön koşul ortaya koyan muhalefetin neden olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada iki bakanın telefon görüşmesinde, 21-22 Kasım tarihlerinde iki ülke arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) dördüncü toplantısı çerçevesinde ikili ilişkilerde temel konuları ele aldıkları kaydedildi.

Suriye’de mevcut durumla ilgili fikir teatisinde bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bakanlar Suriye hükümeti ve muhalefette yer alan dini, etnik ve siyasi tüm grupların temsilcilerinin de katılımı ile Cenevre-2 barış konferansının bir an önce toplanması konusunda çabaların yoğunlaştırılmasına vurgu yaptı.” ifadesi yer aldı.

(CİHAN)


Dünya