Libya Temas Grubu, dördüncü toplantısını İstanbul'da yapıyor

13 Temmuz 2011 - 15:07

İSTANBUL - Türkiye, 29 Mart'ta Londra'da Libya krizini çözmeye yönelik çalışmalarına siyasi yönlendirme sağlamak ve bu çalışmaları koordine etmek amacıyla kurulan Libya Temas Grubu”nun dördüncü toplantısına ev sahipliği yapıyor. Toplantı, Cuma günü Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin eşbaşkanlığında İstanbul’da yapılacak.

Önceki toplantıları sırasıyla Katar, İtalya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan Grubun dördüncü toplantısına yaklaşık 40 ülke ve uluslararası kuruluştan, çoğunluğu Dışişleri Bakanı ve Genel Sekreter düzeyinde olmak üzere katılım sağlanması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; İstanbul toplantısında, 9 Haziran 2011 tarihinde Abu Dhabi'de yapılan bir önceki toplantıdan bu yana Libya’da meydana gelen gelişmelerin değerlendirilmesi, Türkiye tarafından hazırlanan “yol haritası” temelinde Libya krizinin sona erdirilmesine yönelik siyasi çözüm arayışlarının ele alınması ve Libya’da halkın meşru beklentileri doğrultusunda siyasi değişim ve dönüşüm sağlanması amacıyla uluslararası toplum tarafından yürütülen faaliyetlerin koordine edilmesi planlanıyor.

Toplantıda ayrıca Libya halkına yönelik insani ve yeniden yapılanma yardımları bağlamında Temas Grubu'nun çalışmalarına katılan ülke ve uluslararası kuruluşlarca bundan sonra atılabilecek adımlara ilişkin istişarelerde bulunulması öngörülüyor.

Toplantının sonunda, Temas Grubu'nun çalışmalarına katılan ülke ve uluslararası kuruluşların toplantının sonuçlarına ilişkin ortak anlayışını yansıtan bir Başkanlık Açıklaması yayınlanacak.

(CİHAN)


Dünya